Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afrykański pomór świń w Polsce. Utylizacja świń w pobliżu wykrycia wirusa

W środę Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że chorobę ASF stwierdzono u dwóch świń w miejscowości Zielonka w gminie Gródek

Podziel się
Dodaj komentarz
(Elsie esq./CC/Flickr)

Od poniedziałku mają być utylizowane świnie z gospodarstw w promieniu 3 kilometrów od miejsca, w którym wykryto występowanie wirusa ASF u świń - poinformował PAP inspektorat weterynarii w Białymstoku.

W środę Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że chorobę ASF stwierdzono u dwóch świń w miejscowości Zielonka w gminie Gródek (powiat białostocki), która graniczy z Białorusią. W gospodarstwie hodowano w sumie osiem świń, wszystkie zutylizowano.

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiadał w piątek rano w radiowej Jedynce, że wszystkie świnie w promieniu 3 km od ogniska ASF zostaną zutylizowane. _ W tej chwili w promieniu trzech kilometrów wszystkie świnie będą w dniu dzisiejszym zdjęte i zutylizowane, natomiast w promieniu 10 kilometrów będziemy to zdejmowali w kolejnych dniach. Chcemy po prostu tę strefę zrobić strefą wolną od świń _ - mówił Sawicki.

Jednak - jak powiedział PAP w piątek po południu Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku - z powodów organizacyjnych te działania muszą zostać przesunięte i utylizowanie świń rozpocznie się najprawdopodobniej w poniedziałek.

Mówił, że przegląd gospodarstw już się zakończył, spisano zwierzęta. Teraz pozostała kwestia podpisania umowy z firmą utylizacyjną i wybrania rzeczoznawców, którzy zajmą się szacowaniem strat.

Obliczono, że w specjalnej 10-kilometrowej strefie (3-km strefa zapowietrzona i 7-km strefa zagrożona), którą wyznaczono wokół gospodarstwa, w którym wykryto ASF u świń, znajduje się 37 gospodarstw i 192 sztuki tych zwierząt. Czech powiedział, że utylizacja na razie będzie dotyczyła świń znajdujących się w strefie zapowietrzonej.

Minister zapewnił w radiu, że rolnicy nie będą ponosili z tego tytułu strat finansowych, bo dostaną odszkodowania, zgodne z aktualną ceną rynkową żywca. _ Przewidujemy także rekompensaty za zaniechanie produkcji w okresie trzyletnim, więc rolnicy nie stracą. Oczywiście nie będą produkowali świń, będą musieli się przestawić ewentualnie na produkcję innych zwierząt. To są małe gospodarstwa, wiec trudno, żeby utrzymywały się tylko z produkcji roślinnej _ - zaznaczył Sawicki.

Poinformował, że rozpoczęto też ograniczenie populacji dzików na tym terenie, by nie nastąpiło ewentualne przeniesienie wirusa w głąb kraju. Zwrócił uwagę, że na razie mamy do czynienia z przenoszeniem wirusa tylko przez pojedyncze dziki z terenu Białorusi. Nie stwierdzono jeszcze zarażenia polskich stad dzików.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował PAP, że od piątku wydawane są decyzje administracyjne nakazujące kołom łowiecki odstrzał dzików. Wyjaśnił, że decyzja w tej sprawie została podjęta zanim wykryto ASF u świń, gdyż myśliwi nie byli zainteresowani polowaniem na te zwierzęta.

W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego br. Dotychczas stwierdzono dziewięć ognisk tej choroby u dzików - wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Od czasu wykrycia pierwszego przypadku ASF u dzików wyznaczono strefę z ograniczeniami, którą później modyfikowano; obecnie obowiązuje ona na terenie czterech powiatów: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i białostockiego.

W związku z pojawieniem się ASF w Polsce embargo na polską wieprzowinę wprowadziła Rosja i Białoruś. Import tego mięsa z naszego kraju wstrzymało także wiele innych państw.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: afrykański pomór świń, asf, wiadomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz