Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afrykański pomór świń w Polsce. Wykryto trzecie ognisko choroby

0
Podziel się:

Likwidacji i utylizacji poddano pięć świń, które hodowano we wsi Puciłki w gminie Sokółka.

Afrykański pomór świń w Polsce. Wykryto trzecie ognisko choroby
(PIOTR TRACZ/REPORTER)

We wsi Puciłki w gminie Sokółka (Podlaskie) potwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. To trzecie ognisko ASF wykryte do tej pory u świń w Polsce - poinformował Mirosław Czech z Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej w Białymstoku.

Likwidacji i utylizacji poddano pięć świń, które hodowano w tym gospodarstwie. Gospodarstwo znajduje się na terenie objętym ograniczeniami, w tzw. strefie czerwonej. Wyniki potwierdzające obecność wirusa ASF u tych zwierząt inspekcja weterynaryjna otrzymała 31 stycznia - poinformował Czech.

Gospodarstwo zostało objęte ograniczeniami. Powiatowy lekarz weterynarii w Sokółce wyda stosowne rozporządzenia o obszarze zapowietrzonym i zagrożonym ASF. W promieniu 3 km od znalezionego ogniska wirusa już rozpoczęły się kontrole w gospodarstwach dotyczące stosowanych przez rolników zabezpieczeń przed roznoszeniem się wirusa, jak również stanu zdrowia i kondycji trzody.

Czech poinformował, że nie ustalono dotychczas jednoznacznie źródła pochodzenia wirusa. Dodał, że nie da się wykluczyć, że mogą być wykryte kolejne ogniska ASF u trzody. Trzecie ognisko wykryto wiele miesięcy po pierwszych dwóch takich przypadkach, które miały miejsce w 2014 r.

Dotychczas w Polsce odnotowano 31 przypadków ASF u dzików. Wszystkie miały miejsce w województwie podlaskim. Między innymi o ASF rozmawiać będzie w poniedziałek z rolnikami minister rolnictwa Marek Sawicki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)