Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Walka z ASF. Od 20 lipca zaostrzone przepisy dotyczące ochrony przed pomorem

Od 20 lipca wejdą w życie przepisy zaostrzające bioasekurację gospodarstw rolnych na terenach zagrożonych przez afrykański pomór świń - poinformował w poniedziałek resort rolnictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Chodzi o zmianę rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Rozporządzenie zaostrza przepisy dotyczące bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie na obszarach objętych ograniczeniami. Nowe przepisy ograniczają karmienie świń trawą i ziarnem oraz zakazują używania w pomieszczeniach dla świń słomy pochodzących z obszarów zagrożenia ASF.

Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę. Sklepy chcą zmian w Kodeksie pracy

Wprowadzony zostanie też obowiązek prowadzenia dokumentacji, na podstawie której możliwe będzie określenie, jakie środki transportu i kiedy wjeżdżały na teren gospodarstwa.

Doprecyzowane zostały wymagania dotyczące mat dezynfekcyjnych tak, aby stosowane przez rolników maty zapewniały właściwe zabezpieczenie gospodarstwa. Natomiast w przypadku gdy świnie utrzymywane są w systemie otwartym, wprowadzony został obowiązek otoczenia wybiegów podwójnym ogrodzeniem.

Jednocześnie, dla ułatwienia prowadzenia odstrzału dzików, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim wprowadzono możliwości wykonywania polowań zbiorowych, w których może uczestniczyć więcej niż sześć osób oraz polowań z psami na terenie strefy objętej ograniczeniami.

Tagi: afrykański pomór świń, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2017

kit-w-mrowiskoCzym się różni ŚWINIA od POlityka? Ano świnię ŁATWIEJ oderwać od koryta...

10-07-2017

artur1050Szanowny panie ministrze rolnictwa, czy nie lepiej wybić wszystkie świnie w Polsce a wieprzowinę importować z Chin.Przecie ktoś za … Czytaj całość

15-07-2017

hodowcaa Ja będę pampersy świniom zakładał

Rozwiń komentarze (5)