Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka z ASF. Od 20 lipca zaostrzone przepisy dotyczące ochrony przed pomorem

5
Podziel się:

Od 20 lipca wejdą w życie przepisy zaostrzające bioasekurację gospodarstw rolnych na terenach zagrożonych przez afrykański pomór świń - poinformował w poniedziałek resort rolnictwa.

Walka z ASF. Od 20 lipca zaostrzone przepisy dotyczące ochrony przed pomorem
(JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS)
bFegcRIl

Chodzi o zmianę rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Rozporządzenie zaostrza przepisy dotyczące bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie na obszarach objętych ograniczeniami. Nowe przepisy ograniczają karmienie świń trawą i ziarnem oraz zakazują używania w pomieszczeniach dla świń słomy pochodzących z obszarów zagrożenia ASF.

Zobacz także: Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę. Sklepy chcą zmian w Kodeksie pracy
bFegcRIn

Wprowadzony zostanie też obowiązek prowadzenia dokumentacji, na podstawie której możliwe będzie określenie, jakie środki transportu i kiedy wjeżdżały na teren gospodarstwa.

Doprecyzowane zostały wymagania dotyczące mat dezynfekcyjnych tak, aby stosowane przez rolników maty zapewniały właściwe zabezpieczenie gospodarstwa. Natomiast w przypadku gdy świnie utrzymywane są w systemie otwartym, wprowadzony został obowiązek otoczenia wybiegów podwójnym ogrodzeniem.

Jednocześnie, dla ułatwienia prowadzenia odstrzału dzików, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim wprowadzono możliwości wykonywania polowań zbiorowych, w których może uczestniczyć więcej niż sześć osób oraz polowań z psami na terenie strefy objętej ograniczeniami.

bFegcRIO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
TRP
4 lata temu
Zamiast zlikwidować nadmiar dzików roznoszących tą zakaźną dla świń chorobę to zaostrza się przepisy dotyczące chowu trzody chlewnej. Poprawność polityczna nie ominęła również nowej polskiej władzy.
hodowca
5 lata temu
a Ja będę pampersy świniom zakładał
miron
5 lata temu
najwięcej na ASFie zarobi Pejsak on dobrze wie jak się walczy z pomorem bo był w Hiszpani
bFegcRIP
kit-w-mrowisk...
5 lata temu
Czym się różni ŚWINIA od POlityka? Ano świnię ŁATWIEJ oderwać od koryta...
artur1050
5 lata temu
Szanowny panie ministrze rolnictwa, czy nie lepiej wybić wszystkie świnie w Polsce a wieprzowinę importować z Chin.Przecie ktoś za to dostanie łapówkę. Oczywiście z rządu.