Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ARiMR

9
Podziel się:

ARiMR będzie mógł umorzyć bez zgody ministra finansów wierzytelność do 40 tys. zł , a nie 15 tys. zł jak obecnie - zakłada jedna ze zmian przyjętego na wtorkowym posiedzeniu rządu projektu nowelizacji ustawy o ARiMR.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ARiMR
(DARIUSZ GACEK/REPORTER)

ARiMR będzie mógł umorzyć bez zgody ministra finansów wierzytelność do 40 tys. zł , a nie 15 tys. zł jak obecnie - zakłada jedna ze zmian przyjętego na wtorkowym posiedzeniu rządu projektu nowelizacji ustawy o ARiMR.

Kwota ta została ustalona w 2003 r. i nie była dotąd waloryzowana.

Ponadto projekt umożliwi prezesowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umarzanie wierzytelności z urzędu w przypadku, gdy nie odzyskano ich w wyniku przeprowadzonego postępowania likwidacyjnego albo upadłościowego. "Będzie to możliwe także, gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne" - wyjaśniono w komunikacie CIR.

W myśl projektu ARiMR będzie także mógł odzyskać należności ujęte w księdze dłużników - chodzi o środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu krajowego. Jak czytamy w komunikacie, będzie się to odbywało przez przerwanie biegu terminu przedawnienia do dnia zakończenia postępowania egzekucyjnego.

"Rozwiązanie to powinno przyczynić się do zwiększenia środków publicznych, które powinny zostać zwrócone przez dłużników" - wskazuje CIR.

Projekt nowelizacji umożliwia także dokonywanie potrąceń należności pozostających do odzyskania z funduszy strukturalnych, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub Instrumentu Finansowego Wspierania Rybołówstwa oraz krajowych środków publicznych. "Chodzi o kwoty przeznaczone na wspófinansowanie wydatków realizowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji, Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europejskiego Funduszu Rybackiego lub Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Dzięki tej regulacji możliwe będzie odzyskanie dla budżetu państwa ok. 6,5 mln zł" - tłumaczy CIR w komunikacie.

Nowe regulacje zakładają też zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych kwoty umorzonych wierzytelności Agencji.

Kierownictwo powiatowych lub regionalnych oddziałów ARiMR, w przypadku skumulowania zadań, będzie mogło skorzystać z pomocy pracowników zatrudnionych w innym biurze lub oddziale.

"Kierownik biura powiatowego lub dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym nastąpiło skumulowanie zadań, będzie mógł skorzystać z pomocy pracowników zatrudnionych w innym biurze powiatowym lub oddziale regionalnym" - zakłada jedna ze zmian przewidziana w projekcie nowelizacji ustawy o ARiMR.

Jak wyjaśnił w komunikacie CIR, chodzi o jednostki, które realizują analogiczne zadania i nie są w danym momencie obciążone pracą. Rozwiązanie to ma zapewnić efektywniejsze wykorzystanie istniejących zasobów kadrowych ARiMR oraz umożliwić sprawniejsze wykonanie powierzonych jej zadań.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

najważniejsze
promowane
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
ebu
8 lat temu
nie wiem po co ta rewaloryzacja, przecież kościół kupuje ziemię za złotówkę, to chyba ich stac wpłacić sałą sumę na raz
ML
8 lat temu
Ciekawe uzasadnienie dymisji. Z racji wspaniałego sukcesu ustępuję bo inni tak nie uważają. W takim razie czekam na dymisję całego rządu gdyż część ludzi z niewiadomych przyczyn kwestionuje ścieżke, nie autostradę sukcesu po której ten rząd stąpa. Dymisji Kurskiego bo nie wszyscy zauważyli jej sukcesy pod nowym kierownictwem ale a co tam także odejścia Michnika bo nie każdy czyta GW.
peet36
8 lat temu
podał się do dymisji, choć nie widzi do tego powodu. ciekawe, jaką spółkę Skarbu Państwa będzie teraz uzdrawiał?
Edmund
8 lat temu
A kiedy dymisja Jurgiela? To on odwoływał i powoływał samych swoich nieudaczników.
J23
8 lat temu
Czekam na dymisję ministra Jurgiela. Tylenda i Jurgiel ten sam sort elity. Całkowity brak postawy, umiejętności i wiedzy.