Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rolnicy dostaną pieniądze. Warunek? Zrezygnują z hodowli świń

10
Podziel się:

Rolnicy, którzy zrezygnują z chowu świń na terenach zagrożonych afrykańskim pomorem świń, mogą do 15 września br. złożyć wniosek o rekompensatę z tego tytułu do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rolnicy dostaną pieniądze. Warunek? Zrezygnują z hodowli świń
(MICHAL KOSC/REPORTER)
bEJDdXVh

Rolnicy, którzy zrezygnują z chowu świń na terenach zagrożonych afrykańskim pomorem świń, mogą do 15 września złożyć wniosek o rekompensatę z tego tytułu do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O pomoc mogą się starać posiadacze świń z terenu kilku powiatów województwa: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Program rekompensat za rezygnację z chowu świń realizowany jest przez ARiMR od 2015 r.

Zgodnie z przepisami rolnicy, którzy posiadają świnie i mieszkają na terenie objętym programem bioasekuracji, mają obowiązek dostosować swoje gospodarstwa do wymagań tego programu. Jeżeli posiadacze zwierząt poinformują, że nie mogą spełnić tych wymogów i zadeklarują, że do końca 2018 r. nie będą hodowali świń mogą uzyskać pomoc w formie rekompensaty.

bEJDdXVj

W tym celu muszą złożyć do 14 sierpnia 2017 r. oświadczenie do powiatowego lekarza weterynarii o niemożliwości spełnienia wymogów programu bioasekuracji. Na tej podstawie powiatowi lekarze weterynarii przeprowadzą kontrole gospodarstw, by wydać decyzję nakazującą zabicie świń utrzymywanych w gospodarstwie oraz decyzję o zakazie dalszego chowu świń do końca 2018 r.

Jeżeli rolnik takiego oświadczenia nie złoży i nie dostosuje się do wymogów bioasekuracji, a powiatowy lekarz weterynarii po przeprowadzeniu kontroli w gospodarstwie stwierdzi, że gospodarstwo jest niedostatecznie zabezpieczone przed przedostaniem się wirusa ASF, to wyda nakaz uboju świń. Wówczas rekompensata nie będzie przysługiwała, a jedynie odszkodowanie za zabite tuczniki.

* Nie będzie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa. Premier dziękuje i odpowiada *

bEJDdXVp

Wysokość stawki rekompensaty ustali minister rolnictwa po przekazaniu przez ARiMR informacji o liczbie sztuk świń objętych programem rekompensat.

Rolnicy, którzy przystąpili do programu w 2015 r. i 2016 roku mają prawo do złożenia wniosku o wypłatę kolejnej części transzy rekompensaty za rezygnację z chowu świń. Takie wnioski można składać do kierownika biura powiatowego ARiMR od 15 maja do 30 września br. - przypomniana Agencja.

bEJDdXVK
najważniejsze
promowane
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
obserwator gi...
4 lata temu
To zapewne w ramach wsparcia dla gnębionych przez Rosję Duńczyków. Ci co i raz , głosem przywódców płaczą , jak to boją się Rosji , jej imperializmu. A prawda jest taka , że mają rozwiniętą hodowlę świń i widać sankcje kładą ich rolnictwo , a szacher macher ze sprzedażą przez pośredników nie jest odpowiednio dochodowy. Więc trzeba wieprzowinę upchnąć w EU , najlepiej niewolnikom ze Wschodu. Innymi płaczkami są Holendrzy , kwiatki nie idą , jak szły , odpadł rynek rosyjski. Wystarczy pójść na giełdę kwiatową lub do jakiegoś dyskontu i zobaczyć cenę storczyków i porównać z ceną sprzed sankcji.
qwerty
4 lata temu
prawda taka ze tak jak teraz maja ludzie na wsi to chyba nigdy nie mieli, ci co chcą robić- maja pieniądze, ci co nie cha robić - oddają ziemie w dzierżawę i tez maja ( niewielkie ale są) - biorą dopłaty lub mogą sprzedać, ziemia jest teraz bardzo droga, jeśli chcą się przebranżowić sprzedadzą kilka h i kupią mieszkanie w mieście. wiec bez lamentów. pochodzę ze wsi i mam rodzine na wsi wiec wiem bez ściemniania jak teraz to wygląda. kołtuny i lenie nigdzie nie maja pieniędzy - również na wsi, ale na chleb, mleko i piwo zawsze się znajda....
gość2
4 lata temu
Super. A przecież teraz przyjmowano wnioski o dotację na hodowlę świń. I to aż na sumę 500 000 zł. Należały do najlepiej dotowanych wniosków ze względu na spadającą ilość świń w Polsce. To teraz będą stada likwidować i zwracać dotacje? Głupota rządzących nie zna granic.
bEJDdXVL
można na nieg...
4 lata temu
Kangury. Mięso kangura jak miękka wołowina.Z piąchy też nieźle wali, jak sekwestrator przyjedzie
boryna
4 lata temu
Uwaga!!! to sterowany podstęp przez tych ewrejow z UE!!!