ASF nadal zagraża polskim świniom. Eksport wieprzowiny zablokowany

ASF nadal zagraża polskim świniom. Eksport wieprzowiny zablokowany

Fot. PIOTR TRACZ/REPORTER

Afrykański pomór świń nadal groźny - apelują producenci trzody chlewnej. Zdaniem rolników problem rozwiązałby masowy odstrzał dzików, które tę chorobę przenoszą..
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel powiedział Radiu Podlasie, że w jeśli chodzi o walkę z chorobami zakaźnymi zwierząt w Polsce panuje bałagan kompetencyjny. Regulujące ją bowiem dwie ustawy - o ochronie zwierząt i prawo łowieckie, dają różne możliwości działania instytucjom, na różnym poziomie zagrożenia.

Krzysztof Jurgiel odniósł się także do informacji, że ASF jest powszechny na sąsiedniej Ukrainie, że tam nie zwalcza się tej choroby, a dziki mogą łatwo przenieść ją przez granicę. Szef resortu powiedział też, że 25 stycznia odbędzie się spotkanie w sprawie walki z afrykańskim pomorem świń.

Krzysztof Jurgiel dodał, że w rozmowach handlowych Polska stara się o wprowadzenie tzw. regionalizacji dotyczącej ASF. Odblokuje to eksport wieprzowiny z terenów, na których choroba nie wystąpiła. Nadal będzie on niemożliwy z gospodarstw z części województwa podlaskiego. Minister rolnictwa powiedział, że większość państw zgadza się na takie rozwiązanie.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2018-07-22 13:25
Branża mięsna postuluje ograniczenie uboju gospodarczego w strefach występowania wirusa ASF i zastąpienie go ubojem usługowym w zarejestrowanych ubojniach. - interesujący artykuł w - http://agronews.com.pl/artykul/asf-walcza-o-zakaz-uboju-gospodarczego/
smeil
89.66.181.* 2016-08-08 20:47
Miało być totalnie i jest totalnie, zaczęło się od podłożenia świni TK, potem koniom, teraz samym świniom, a z ludźmi też nie będą się liczyć
.,.
81.190.62.* 2016-07-19 23:36
Biedne są te nasze świnki ...
Zobacz więcej komentarzy (5)