ASF w Polsce. Rolnicy mogą wygaszać hodowlę świń - dostaną rekompensaty od państwa

ASF w Polsce. Rolnicy mogą wygaszać hodowlę świń - dostaną rekompensaty od państwa

Fot. PIOTR TRACZ/REPORTER

Rolnicy z terenów zagrożonych Afrykańskim Pomorem Świń mogą wygaszać swoją hodowlę w zamian za rekompensaty. Program realizuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ma on na celu ograniczenie przemieszczania się wirusa ASF wśród dzikiej zwierzyny oraz świń w stadach.

Paweł Zbyszyński z ARiMR wskazuje, że przed złożeniem wniosku o rekompensatę, rolnik musi oświadczyć, iż wygasza swoją produkcję. Pismo musi dostarczyć do Powiatowego Lekarza Weterynarii. - Konsekwencją takiego oświadczenia jest decyzja Lekarza nakazująca zabicie lub unieszkodliwienie padłych zwierząt w stadzie. Ponadto, wydaje on zakaz utrzymywania zwierząt do końca trwania programu czyli do 2018 roku - wylicza pracownik departamentu wsparcia krajowego.

W ubiegłym roku, decydując się na wygaszenie hodowli, rolnicy otrzymywali 400 złotych rocznie od każdej świni. W tym roku kwota nie jest jeszcze znana - dodaje Paweł Zbyszyński. - Po zakończonym naborze wniosków, ARiMR raportuje ministrowi rolnictwa, jaka liczba zwierząt będzie objęta programem. On następnie wylicza stawki przyznawane za każdą sztukę - dodaje Paweł Zbyszyński.

Wnioski o rekompensaty można składać do oddziałów terenowych Agencji do połowy września.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
stefan
2016-08-11 17:26
Najlepiej, aby wszyscy polscy rolnicy, chodowcy, sadownicy i nieliczni producenci "wygasili się", a może nawet wszyscy Polacy.
ted
2016-08-11 16:24
to twarze ekipy PO ?
edward grypczak
2016-08-11 12:30
Według mnie to jest prowokacja albo z Rosji albo z Białorusi z tym pomorem. Podrzucili chorego dzika i się zaczęło.
Pokaż wszystkie komentarze (27)