Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bielinek rzepnik

0
Podziel się:

Rząd: motyle

Bielinek rzepnik

Rodzina: bielinkowate

Gatunek: bielinek rzepnik (_ Pieris rapae _)

Występowanie: Podstawowymi roślinami żywicielskimi są kapustne, lecz gąsienice mogą występować także na chwastach, m.in. na rozedach. Motyle można spotkać na polach, w lasach, ogrodach, sadach, na miedzach i zaroślach.

_ _Morfologia: Jaja żółte, wydłużone, żebrowane. Gąsienica zielona z jasnożółtymi paskami wzdłuż całego ciała, owłosiona. Osobnik dorosły to motyl o rozpiętości skrzydeł 40-46mm. Na wierzchołku górnej części skrzydła jest jedna (samiec) lub dwie (samica) czarne plamki. Spód tylnego skrzydła żółty.

_

_Cykl: Występują 2 pokolenia w roku. Motyle pokolenia 1 są mniejsze niż pokolenia 2. Pierwsze pokolenie pojawia się pod koniec maja do czerwca. Motyle można spotkać w maju i czerwcu. Jaja składane są pojedynczo lub maksymalnie 4 obok siebie. Wylęgłe gąsienice żerują na kapustnych lub chwastach, gdzie przepoczwarzają się. Drugie pokolenie pojawia się w lipcu do końca sierpnia. Zimują poczwarki przyczepione do stałego podłoża.

Szkodliwość: Szkodliwe są gąsienice, które wygryzają duże otwory w liściach kapustnych, powodują gołożery, wchodzą do główek i róż, uszkadzają je i zanieczyszczają odchodami. Pierwsze pokolenie gąsienic żeruje głównie na chwastach i występuje mniej licznie dlatego też jest mniej szkodliwe niż drugie pokolenie.

Zwalczanie: Korzystne są skrajne warunki pogodowe. Deszczowa pogoda i deszczowanie powodują zrzucanie młodych gąsienic, które stają się pożywieniem dla innych organizmów. Susza natomiast powoduje wysychanie jaj. Ostatnimi laty populacja bielinków nękana jest również przez naturalne pasożyty gąsienic- parazytoidy. Widoczne jest to szczególnie w malejącej populacji bielinka kapustnika.

_

_Na rynku obecne są również środki ochrony roślin, zwalczające gąsienice wielu motyli. Środki ochrony roślin należy stosować jedynie po przekroczeniu progu szkodliwości.

Próg szkodliwości: 1 do 3 gąsienic na 10 roślin.

Źródła:

Wilkaniec B., 1998, "Entomologia stosowana", wydawnictwo AR im. A.Cieszkowskiego w Poznaniu

Sandner H., 1989, "Owady", Państwowe wydawnictwo naukowe, Warszawa

Boczek J., 1995, "Nauka o szkodnikach roślin uprawnych", Wydawnictwo SGGW

www.inhort.pl

Opracowała: Joanna Oracz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)