Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Błędy popełniane w uprawie żyta ozimego

0
Podziel się:

Powszechnie pod żyto ozime wybieramy najgorsze stanowisko jakie mamy do dyspozycji w gospodarstwie. Najczęściej panuje pogląd, że zboże to urośnie na...

Błędy popełniane w uprawie żyta ozimego

Powszechnie pod żyto ozime wybieramy najgorsze stanowisko jakie mamy do dyspozycji w gospodarstwie. Najczęściej panuje pogląd, że zboże to urośnie na najsłabszych oraz najbardziej zawodnych glebach. W uprawie tego zboża popełnia się jednak dużo błędów, które w efekcie rzutują na plon końcowy.
Ze wszystkich zbóż ozimych żyto, ma najmniejsze wymagania glebowe, największą mrozoodporność i najlepiej sobie radzi ze stresem suszy. Jednak można w jego uprawie popełnić dużo błędów:

  1. Uprawa żyta na silnie zakwaszonych oraz zbyt słabych stanowiskach Żyto ozime to zboże, które najlepiej toleruje kwaśne gleby. Jednak na glebach silnie kwaśnych o pH<4 to zboże będzie sobie słabo radzić. W warunkach takich zostają uruchomione duże ilości toksycznego glinu, który powodować może zniekształcenie systemu korzeniowego. Ponadto w zbyt kwaśnym środowisku, występuje unieruchomienie fosforu, i rośliny mogą cierpieć na niedobór magnezu.
  2. Za niskie nawożenie Uprawie żyta poświęcamy zazwyczaj mało uwagi oraz nawozimy je zbyt często małymi dawkami nawozów. Zaznaczyć tu należy , że gleby lekkie są z natury słabo zasobne w dostępne składniki pokarmowe oraz mocno narażone na wymycie ich z profilu glebowego. Żyto silnie może zareagować spadkiem plonu na za niskie nawożenie szczególnie azotem.
  3. Niezaprawianie ziarna Zaniechanie zaprawiania ziarna to duży grzech rolnika. Jednak niestety dość powszechnie jeszcze stosowany w przypadku siewu żyta. Żyto wrażliwe jest przede wszystkim na porażenie przez pleśń śniegową, porażane jest głównie w tych rejonach i latach gdzie długo zalega śnieżna pokrywa. Najlepszym sposobem na ograniczenie tej choroby jest właśnie zaprawianie ziarna.
  4. Za późny termin siewu Żyto mimo tego ze wybacza dużo błędów agrotechnicznych jest raczej wrażliwe na siew opóźniony. Według badań opóźnienie terminu siewu o 10 dni zmniejszyć może plon o 25 - 30%, a o dalsze 10 dni nawet o 40% a nawet więcej. Ważne by przed nastaniem zimy żyto rozkrzewiło się dostatecznie.
  5. Siew zbyt gęsty Niestety w przypadku żyta rolnicy rzadko się decydują na kwalifikat. Ziarno ze źródła wątpliwego często sieją nawet po 200 kg/ha. Jednak w wyniku zbyt gęstego siewu rośliny krzewią się gorzej, tworzą cienkie źdźbła, które później podatne są bardziej na wyleganie.
  6. Zaniechanie ochrony chemicznej Każda roślina również żyto jest wrażliwe na zachwaszczenie. Nie powinno się rezygnować w tej uprawie ze stosowania herbicydów. Zboże to również choruje, ochrona żyta przed chorobami podstawy źdźbła ogranicza jego wyleganie, ale ochrona przed mączniakiem i rdzą zabezpiecza cenny plon przed jego utratą, powstałą w skutek porażenia chorobami liści.
  7. Rezygnacja ze stosowania antywylegaczy Żyto to dosyć wysokie zboże i w związku z tym łatwiej ulega wyleganiu. Zaniechanie stosowanie antywylegaczy w przypadku stosowania większych dawek nawozów azotowych zwiększa prawdopodobieństwo wylęgnięcia plantacji.
promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)