Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla rolników
23.08.2014 09:13

Bruksela dzieli wsparcie dla rolników, Warszawa mówi NIE

Dziś odbyło się spotkanie ekspertów państw członkowskich w sprawie skutków rosyjskiego embarga.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

82 miliony euro na wsparcie finansowe dla producentów jabłek i gruszek, 43 miliony euro na pozostałe produkty - taki podział unijnych środków zaproponowała Komisja Europejska.

Dziś odbyło się spotkanie ekspertów państw członkowskich w sprawie skutków rosyjskiego embarga. Z dystrybucją pieniędzy nie zgadza się Polska.

Łączna suma dotychczas ogłoszonych funduszy skierowanych do producentów warzyw i owoców, które się szybko psują to 125 milionów euro. Środki te mają być przyznawane na wycofanie towarów, głównie na rzecz bezpłatnej dystrybucji, zaniechanie zbiorów lub tzw. zbiory zielone.

Zgodnie z projektem przedstawionym dziś państwom członkowskim 82 miliony ma być przeznaczone na jabłka i gruszki, a 43 miliony na pozostałe produkty m.in. ogórki, pomidory, białą kapustę czy paprykę.

- _ Pojawiły się obawy, że producenci jabłek i gruszek dostaną wszystkie środki, dlatego chcemy wprowadzić pewne zabezpieczenia, żeby upewnić się, że tak nie będzie _ - powiedział rzecznik Komisji ds. rolnictwa Roger Waite.
Takiej propozycji nie chce zaakceptować Polska.

Minister Marek Sawicki oświadczył, że nie ma polskiej zgody _ na uruchomienie tak małych środków, ani na ich podział na gruszki i jabłka oraz pozostałe (produkty) _. Polska zabiegała też o to, by data od której przysługuje wsparcie była wyznaczona na 1 sierpnia, a nie jak chce Komisja od 18 sierpnia.

- _ Jeśli chodzi o tę regulację, takie rozwiązanie jest niemożliwe _ - dodał Waite. Komisja tłumaczy, że chodzi o problemy kontrolne i administracyjne.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS chce zawieszenia spłaty kredytów rolniczych Mariusz Błaszczak przekonuje, że takie przepisy pozwoliłby przetrwać najgorszy czas w związku z rosyjskim embargiem na warzywa i owoce.
Rosyjskie embargo na żywność z Polski? Moskwa grozi zakazem importu owoców i warzyw. Zaskakująca odpowiedź Marka Sawickiego.
Młodzi rolnicy mogą liczyć na pomoc rządu Z puli niemal 190 milionów euro będzie mogło skorzystać około sześć-siedem tysięcy osób.
Unia się spóźniła. Więc skup tuczników... Unijne rozporządzenie zmieniające granice strefy buforowej wejdzie w życie dopiero po weekendzie.
Tagi: pomoc dla rolników, marek sawicki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz