Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bruksela zmienia swoją "świńską politykę"

Komisja Europejska wycofała się z dopłat do przechowywanego przez rolników mięsa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal Kosc/REPORTER)

Koniec unijnych dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Eksperci krajów członkowskich poparli dziś propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie. Na unijnej pomocy skorzystali m.in. polscy producenci, teraz jednak z pewnością boleśnie odczują zmianę "świńskiej polityki" Brukseli.

Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny zostały wprowadzone na początku marca w związku ze spadającymi cenami mięsa na unijnym rynku. Od tego czasu jednak - jak oceniła Komisja Europejska - ceny się ustabilizowały i nie ma już potrzeby, by kontynuować wsparcie dla producentów.

W ciągu ostatnich 7 tygodniu około 65 tysięcy ton wieprzowiny zostało tymczasowo zdjętych z rynku w 18 krajach członkowskich. Najwięcej w Danii, Hiszpanii, Niemczech i w Polsce.

Polskie świnie tracą rynki

Coraz mniej polskiej wieprzowiny na rynkach pozaunijnych - wynika z raportu BGŻ. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku wysłaliśmy tam o ponad połowę mięsa mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To między innymi skutek rosyjskiego embarga - tłumaczy minister rolnictwa, Marek Sawicki.

Rosja była bardzo dużym odbiorcą zarówno polskiego surowca jak i przetworów wieprzowych. Uzupełnienie luki po tak znaczącym odbiorcy musi potrwać - wyjaśnia.

Poszukiwanie nowych kontrahentów znacznie utrudnia też wykryty w Polsce Afrykański Pomór Świń - dodaje polityk PSL. Występowanie wirusa zamknęło nam rynki Dalekiego Wschodu: Chin, Japonii i Korei. Cały czas trwają negocjacje, aby znieść te obostrzenia. .

Część krajów nie uznaje w stosunku do Polski tak zwanej regionalizacji. Embargo nałożone jest na cały kraj, a nie obszar, na którym faktycznie stwierdzono pomór.
Wobec trudności ze zbytem mięsa poza Unią, zwiększyliśmy swój eksport do innych państw Wspólnoty. Na początku ubiegłego roku, wskaźnik ten wynosił 63 procent, na początku bieżącego - 82 procent. Minister Sawicki zapewnia także, że Polska utrzymuje dodatnią dynamikę eksportu.

Żywność nie zdrożeje. Nie wszyscy się cieszą:

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: unijne dopłaty dla rolników, wieprzowina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz