Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mleko
24.10.2016 13:50

Ceny mleka nadal w górę

Utrzymują się podwyżki cen skupu mleka. Według GUS, średnia cena za litr surowca dostarczonego we wrześniu była o niemal 7 procent wyższa niż w sierpniu. Oznacza to wycenę na poziomie około złotówki i dwunastu groszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

- Podwyżki utrzymują się od początku lata - przypomina Radosław Iwański z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Wskazuje, że ich przyczyną są tendencje na rynkach europejskich i światowych. - Po pierwsze w Europie oraz w innych częściach świata zredukowano produkcję mleka. Po drugie, wzrósł popyt generowany głównie przez kraje azjatyckie, w tym Chiny. Rynek polski jest ściśle związany z trendami globalnymi - wyjaśnia ekspert.

Radosław Iwański przypomina, że na wahaniach cen mleka najbardziej tracą dziś rolnicy. Ma nadzieję, że aktualne podwyżki będą oznaczały dodatkowe zyski dla rolników także ze sprzedaży detalicznej. - Na mającym miejsce w ostatnich latach kryzysie w sektorze mleka, bogacili się ci, którzy je sprzedawali. Nie mówię o mleczarniach, ale konkretnie o handlowcach. Szansą dla rolników na bardziej sprawiedliwe zyski może być ustawa zakazująca nieuczciwych praktyk w biznesie. Ona jest już w Sejmie - dodaje Iwański.

Najwięcej pieniędzy za litr mleka otrzymują producenci z Podlasia - ponad złotówkę i osiemnaście groszy. Niewiele ponad złotówkę dostają zaś rolnicy z województw: łódzkiego i małopolskiego.

Tagi: mleko, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2016

XARA litr mineralki ponad 2 zł - chore....

24-10-2016

Znany EkonomistaMasło podrożało średnio o 50 gr przez ostatni miesiąc. Cóż za wyczucie trendów światowych... niewidoczna ręka rynku.. zwyżki cen ropy na światowych … Czytaj całość

24-10-2016

Abelard1.03 tyle mi płacą od wiosny, w październiku podnoszą o 5gr, ażeby na wiosnę znów obniżyć o te właśnie 5gr i tak jest od dawien dawna!

Rozwiń komentarze (6)