Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny mleka nadal w górę

6
Podziel się:

Utrzymują się podwyżki cen skupu mleka. Według GUS, średnia cena za litr surowca dostarczonego we wrześniu była o niemal 7 procent wyższa niż w sierpniu. Oznacza to wycenę na poziomie około złotówki i dwunastu groszy.

Ceny mleka nadal w górę
(Fotolia)

- Podwyżki utrzymują się od początku lata - przypomina Radosław Iwański z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Wskazuje, że ich przyczyną są tendencje na rynkach europejskich i światowych. - Po pierwsze w Europie oraz w innych częściach świata zredukowano produkcję mleka. Po drugie, wzrósł popyt generowany głównie przez kraje azjatyckie, w tym Chiny. Rynek polski jest ściśle związany z trendami globalnymi - wyjaśnia ekspert.

Radosław Iwański przypomina, że na wahaniach cen mleka najbardziej tracą dziś rolnicy. Ma nadzieję, że aktualne podwyżki będą oznaczały dodatkowe zyski dla rolników także ze sprzedaży detalicznej. - Na mającym miejsce w ostatnich latach kryzysie w sektorze mleka, bogacili się ci, którzy je sprzedawali. Nie mówię o mleczarniach, ale konkretnie o handlowcach. Szansą dla rolników na bardziej sprawiedliwe zyski może być ustawa zakazująca nieuczciwych praktyk w biznesie. Ona jest już w Sejmie - dodaje Iwański.

Najwięcej pieniędzy za litr mleka otrzymują producenci z Podlasia - ponad złotówkę i osiemnaście groszy. Niewiele ponad złotówkę dostają zaś rolnicy z województw: łódzkiego i małopolskiego.

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(6)
waw
5 lata temu
a jeszcze kwartał temu mleko taniało bardziej, niż inne surowce rolne - farmer.pl - ba mówiło się o kryzysie. teraz mamy obrót o 360st
asssa
6 lat temu
to nie mleko to pomyje, mleko to prosto od krowy
MLECZARZ
6 lat temu
Jak od wieków jesienią.
XAR
6 lat temu
A litr mineralki ponad 2 zł - chore....
Znany Ekonomi...
6 lat temu
Masło podrożało średnio o 50 gr przez ostatni miesiąc. Cóż za wyczucie trendów światowych... niewidoczna ręka rynku.. zwyżki cen ropy na światowych giełdach.. Nie, to pazery się bogacą.