Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niskie ceny owoców. Przetwórcy winią rolników

Klęska urodzaju? Producenci malin, plantatorzy porzeczek i właściciele sadów wiśniowych narzekają na sytuację na rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(der LichtKlicker/CC/Flickr)

W skupach ceny są tak niskie, że nie pozwolą na porycie kosztów zbiorów. Wyznaczający poziomy cen przetwórcy przekonują, że to kwestia rolnicy sami są sobie inni, bo za dużo naprodukowali – pisze "Rzeczpospolita".

Klęska urodzaju? Producenci malin, plantatorzy porzeczek i właściciele sadów wiśniowych narzekają na sytuację na rynku. Niskie ceny owoców nie pokrywają kosztów produkcji.

"Rzeczpospolita"zapytała przetwórców, którzy właściwie dyktują ceny w skupach, o ten owocowy problem. Stowarzyszenia, z którymi dziennik rozmawiał, widzą dwa główne źródła problemów – rolnicy i rynki zagraniczne.

Nadprodukcja - zgodnie wskazują: Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw i Stowarzyszenie Krajowej Unii Producentów Soków. Słowem, rolnicy za dużo naprodukowali.

Oczywiście producenci owoców nie zgadzają się z takimi argumentami. Jak podkreślają na łamach "Rz", pozycja rynkowa przetwórców jest dominująca wobec rolników.

Szef plantatorów o przetwórcach: część zachowań jest nieuczciwa:

Również na łamach money.pl, Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, wskazywał na nieuczciwe zachowania przetwórców.

- Na wiele problemów zwracaliśmy uwagę wiele miesięcy temu, niestety minister Jurgiel był głuchy na te postulaty. Pogorszyło się plantatorom pod kątem kosztów - one wzrosły, ceny spadły. Wiele elementów jest w gestii ministra. Nie uważamy, że jedynym, który może nam pomóc jest pan minister, bardziej tu są relacje pomiędzy plantatorami, a przetwórcami, którzy kupują od nas te produkty. Niestety, mamy przypuszczenia, że dochodzi do niekorzystnych porozumień, które skutkują rażąco niskimi cenami i cześć zachowań jest nieuczciwa - mówił w programie "Money. To się liczy"

Jak informowaliśmy w money.pl, mimo suszy owoców na rynku jest znacznie więcej niż przed rokiem. Urodzaj panuje zarówno w kraju, jak i za granicą.

Nie pomógł też wprowadzony dwa lata temu obowiązek spisania umowy jako warunek dostarczenia produktów, bowiem umowę przetwórcy spisują w dniu dostawy – o czym pisał "PB". To wypacza idę prawa, które miało dać rolnikom szansę zna dostosowanie produkcji do potrzeb rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny owoców i warzyw, ceny owoców, przetwórcy, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-07-2018

majato niech rolnicy poszukają innych rynków zbytu, albo sami je zorganizują a nie sie czepili tych skupów i jęczą

26-07-2018

bolek"przetwórcy przekonują, że to kwestia rolnicy sami są sobie inni, bo za dużo naprodukowali" a co mieli produkować ? może mercedesy, bmw, vw

27-07-2018

nie rolnikPrzecież rozwiązanie jest proste, jak ceny skupu są za niskie to stanąć na rynku i zaoferować ludziom owoce w cenie o połowę niższej niż w sklepach, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)