Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
promowane
14.05.2010 09:49

Chętnych na drogie szparagi nie brakuje

Dotychczasowe zbiory szparagów są o jedną trzecią niższe niż rok wcześniej. Powód to długotrwałe deszcze i zimne noce. Za kilogram szparagów trzeba zapłacić...

Podziel się
Dodaj komentarz

Dotychczasowe zbiory szparagów są o jedną trzecią niższe niż rok wcześniej. Powód to długotrwałe deszcze i zimne noce. Za kilogram szparagów trzeba zapłacić obecnie ok. 8 - 10 zł. - Chętnych na zakup jednak nie brakuje. Producenci przeżywają oblężenie - mówi Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga i informuje, że jeśli tylko pogoda się poprawi, powinien nastąpić wysyp szparagów.

W Polsce powierzchnia upraw szacowana jest na ok. 1,5-2 tys. Zmienia się struktura plantacji. Ubywa małych, a przybywa dużych, liczących kilkadziesiąt i więcej hektarów. Szparagi są uprawiane przede wszystkim w zachodniej Polsce.

Około połowy produkcji, czyli ok. 2 tys. ton, trafia z Polski na rynki zagraniczne, głównie do Niemiec, Holandii, Belgii i Francji. Statystyczny Polak spożywa rocznie ok. 50 g szparagów. Dla porównania Niemiec 1,5 kg, a Szwajcar ok. 2 kg.

Tagi: promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz