Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chińskie kontrole w polskich sadach. Otwarcie rynku coraz bliższe?

0
Podziel się:

Delegacja chińskich ekspertów będzie wizytować w tym tygodniu polskie sady i odwiedzi grupy producenckie, by zapoznać się ze sposobem uprawy jabłek i przygotowaniem ich do sprzedaży - powiedział we wtorek PAP prezes stowarzyszenia Unia Owocowa Waldemar Żółcik.

Chińskie kontrole w polskich sadach. Otwarcie rynku coraz bliższe?
(Gerard's World/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Polskie sady wizytuje chińska delegacja. Eksperci z Państwa Środka mają odwiedzić też grupy producenckie. Sprawdzą sposoby uprawy i przygotowanie do sprzedaży jabłek. Wszystko po to, by owoce mogły trafić na chińskie stoły.

Na zaproszenie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) w dniach 21-27 września 2015 r. przebywa w Polsce delegacja ekspertów Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcją i Kwarantanną (AQSIQ) Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). We wtorek z delegacją spotkał się wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

Polska stara się o uzyskanie zgody na eksport polskich jabłek do Chin. Przeprowadzenie audytu na miejscu jest konieczne w związku z wnioskiem złożonym w sierpniu 2014 r. przez stronę polską o otwarcie rynku chińskiego dla polskich jabłek.

W ramach wizyty eksperci chińscy odbędą szereg spotkań z administracją państwową, pracownikami naukowymi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, a także z przedstawicielami związków branżowych i stowarzyszeń producentów oraz eksporterów owoców. - Jedno z takich spotkań już się odbyło, brali w niej udział przedstawiciele m.in. Związku Sadowników RP oraz Unii Owocowej - poinformował prezes stowarzyszenia Unia Owocowa Waldemar Żółcik.

W trakcie pobytu chińskiej delegacji zaplanowano wizyty w gospodarstwach sadowniczych oraz miejscach przechowywania i przygotowywania jabłek do sprzedaży, zlokalizowanych na terenie woj. mazowieckiego i łódzkiego. Chodzi o pokazanie, jak wygląda proces produkcyjny, zbiór i konfekcjonowanie owoców, a także system nadzoru nad ochroną i bezpieczeństwem fitosanitarnym w produkcji jabłek.

Jak ocenił Żółcik, pierwsze rozmowy spotkały się z pozytywną reakcją chińskich ekspertów. - Chcemy pokazać, co jak robimy; sady i zakłady, które im pokażemy, są na najwyższym światowym poziomie - zaznaczył. Dodał, że m.in. producenci jabłek będą przekonywać, że polskie owoce są dobrze chronione od chorób przy minimalnym użyciu niezbędnych środków chemicznych, a przez to są zdrowsze.

Po przeprowadzeniu audytu strona chińska (AQSIQ) przygotuje raport, który będzie kolejnym krokiem w negocjacjach protokołu bilateralnego, w którym określone zostaną warunki eksportu jabłek z Polski do ChRL.

Zdaniem Żółcika, w tym roku uzyskanie zgody na eksport jest raczej nierealne, ale możliwe jest przyszłym. Podkreślił, że w rozmowy z Chińczykami jest bardzo zaangażowany minister rolnictwa Marek Sawicki i główny inspektor PIORiN Tadeusz Kłos.

Od 2014 r. na rynku chińskim trwa trzyletnia kampania promocyjne "Europejskie jabłka dwukolorowe", realizowana przez konsorcjum: Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw "Unia Owocowa" i Związek Sadowników RP.

W Polsce przybywa także inna delegacja chińska na czele z wiceministrem rolnictwa Qu Dongyu, która uczestniczyła w VI posiedzeniu Polsko-Chińskiej Grupy Roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Odbywało się ono w poniedziałek podczas targów żywności Polagra w Poznaniu. W obradach wziął udział minister Marek Sawicki.

Rozmawiano m.in. o kontroli przez chińskich inspektorów naszych zakładów drobiarskich, a także dopuszczeniu naszej wieprzowiny na rynek chiński, zamknięty z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Obydwaj ministrowie rolnictwa - polski i chiński - podpisali porozumienie o współpracy w ramach Polsko-Chińskiego Centrum Nauki i Technologii Rolnej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)