Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dopłaty bezpośrednie
18.02.2016 16:12

Co z wypłatą dopłat bezpośrednich dla rolników? Zarudzki uspokaja

Wypłata dopłat bezpośrednich nie jest zagrożona, wszyscy ubiegający się o nie rolnicy dostaną pieniądze do końca czerwca br. - zapewnił podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Podkreślił, że problemy z wypłatami są związane z uruchamianiem całkowicie nowego sytemu informatycznego w Agenci Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dodał, że system ten jest znacznie bardziej skomplikowany niż ten z 2004 r., który był wdrażany przez dwa lata.

Jak mówił, o problemach z budową systemu informatycznego wiadomo było już w połowie ubiegłego roku. Poprzedni prezes ARiMR Andrzej Gross w piśmie do resoru rolnictwa z listopada br. przewidywał opóźnienie wypłacanie dopłat. Zaznaczył, że nowy prezes Agencji Daniel Obajtek zaczął urzędowanie od podpisywania aneksów i w rezultacie wypłaty udało się uruchomić od 1 grudnia.

W najbliższych dniach planowane jest wdrożenie następnych modułów pozwalających na wypłatę dopłat dla kolejnych grup rolników. A w kwietniu ma nastąpić wdrożenie modułu informatycznego pozwalającego na naliczanie płatności dla rolników podlegających kontroli na miejscu, u których stwierdzono nieprawidłowości oraz rolników, którzy mają obowiązek utrzymania obszarów proekologicznych.

Zarudzki przypomniał, że 80 proc. rolników (ponad 1 mln osób) dostało 50 proc. zaliczki dopłat bezpośrednich. Do 16 lutego pieniądze otrzymało ponad 785 tys. rolników (58 proc. osób). W sumie w tym roku dopłaty dostanie 1,355 mln rolników.

Od 1 grudnia ub.r. ARiMR wypłaciła w ramach dopłat bezpośrednich za 2015 rok ponad 3,35 mld złotych.

Niezadowolenie rolników bierze się stąd, że mieli obiecane wcześniejsze dopłaty ze względu na trudną w ubiegłym roku sytuację w rolnictwie - tłumaczył wiceminister. Zaznaczył, że obietnica nie mogła być dotrzymana, "bo nie było narzędzia, które by umożliwiało tę wypłatę". Jak dodał, zdaje sobie sprawę, że najpóźniej środki dostaną gospodarstwa duże, ale większość beneficjentów powinna je otrzymać do końca kwietnia.

Po to by pomóc rolnikom, ARiMR uruchomi kredyty obrotowe. Będą one odstępne w bankach współpracujących z ARiMR, na początku marca, obecnie trwa podpisywanie umów - poinformowała wiceprezes Agencji Halina Szymańska. Kredyt będzie można wziąć na 6 miesięcy do wysokości jednolitej płatności obszarowej pomniejszonej o zaliczkę. Jest to kredyty nieoprocentowany dla rolników, kredytobiorca będzie musiał jedynie zapłacić prowizję w wysokości 0,25 proc. jego wartości.

- Zmiany kadrowe w Agencji restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w żaden sposób nie można wiązać z tym, czy będą czy nie będą przekazywane płatności bezpośrednie - powiedział Zarudzki.

Według informacji PAP uzyskanych w Agencji, Obajtek zmienił wszystkich prezesów oddziałów wojewódzkich oraz zwolnił ponad 300 (na 314) kierowników biur powiatowych. Na razie mianował ponad 170 nowych.

W czwartek podczas zwołanej w Sejmie konferencji poseł PSL Mirosław Maliszewski zaapelował do ministerstwa rolnictwa i ARiMR-u, "żeby środki w formule dopłat obszarowych, które zawsze do polskich rolników trafiały na przełomie roku trafiły do rolników jak najszybciej".

- ARiMR w ostatnich dniach, tygodniach miesiącach zajmowała się głównie sprawami personalnymi, zmianą kierownictwa, wymiana kierowników powiatowych i regionalnych i nie pracowała. Nie ma innej przyczyny w opóźnieniu dopłat, jak zajęcie się przez Agencje własnymi problemami, a nie tym, aby służyć rolnikom - powiedział Maliszewski.

Tagi: dopłaty bezpośrednie, dopłaty dla rolników, dopłaty z unii, rolnictwo, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz