Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyróżnione
13.03.2015 09:25

Co zrobić ze zużytymi opakowaniami po środkach ochrony roślin?

Rolnicy wykorzystujący w toku prowadzenia upraw chemiczne środki ochrony roślin powinni mieć świadomość, jak utylizować opakowania po nich. Nie można je...

Podziel się
Dodaj komentarz

Rolnicy wykorzystujący w toku prowadzenia upraw chemiczne środki ochrony roślin powinni mieć świadomość, jak utylizować opakowania po nich. Nie można je bynajmniej wyrzucić do zbiorczego kontenera na śmieci, wraz z odpadami komunalnymi pochodzącymi z gospodarstwa domowego. Co zatem powinniśmy z nimi zrobić?

Według polskiego stanu prawnego

Rolnik wyrzucający opakowania po zużytych środkach ochrony roślin do zwykłego kosza na śmieci naraża się na nałożenie kary finansowej przez odpowiednie organy, a dodatkowo przyczynia się do narażania środowiska naturalnego w jego bezpośrednim otoczeniu, na duże niebezpieczeństwo. Polskie prawo, zgodne z wytycznymi legislacyjnymi Unii Europejskiej, jasno wskazuje, co z takimi opakowaniami rolnicy powinni robić.

Są oni zobowiązani do odpowiedniego postępowania z opróżnionymi opakowaniami po środkach ochrony roślin, tj. do zagospodarowania ich w określony sposób. Zgodnie z prawem, zużyte opakowania powinny zostać oddane do punktu handlowego, w którym zostały uprzednio zakupione. Sklepy otrzymujące takie opakowania nie muszą ich samodzielnie utylizować, bowiem tym od 2004 roku w Polsce zajmuje się System Zbiórki Opakowań PSOR, wcześniej nazywany Systemem Odbioru i Unieszkodliwiania Opakowań po środkach Ochrony Roślin toksycznych i bardzo toksycznych. System nadzorowany jest niezmiennie przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.

Wszystko wydaje się więc bardzo proste - rolnik zużywa środek ochrony roślin, a opakowanie odwozi do sklepu, w którym chemikalia zostały zakupione. Sklep oddaje je zaś do Systemu Zbiórki Opakowań PSOR. Na terenie całej Polski działają punkty zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin toksycznych dla ludzi oraz zwierząt, wykorzystywanych w rolnictwie. Odbiór odpadów po takich środkach nie pociąga za sobą żadnych kosztów.

Jak oddać opakowania po środkach ochrony roślin?

Opakowania po środkach ochrony roślin oddawane do sklepów i punktów handlowych, w których zostały kupione, muszą być czyste. Należy trzykrotnie przepłukać je wodą. Pozostające na ściankach opakowania pozostałości chemikaliów są szkodliwe, dlatego też nie można beztrosko wyrzucać ich do kosza. W punktach tych są worki do zbierania pojemników, a operator Systemu Zbiórki Opakowań PSOR zapewnia ich odbiór na koszt producentów i importerów.

Na etykiecie produktów służących do ochrony roślin w gospodarstwach rolnych powinna znajdować się informacja o niebezpieczeństwach lub zagrożeniach, jakie mogą one potencjalnie stwarzać. W informacji tej znajdziemy także wytyczne do tego, jak postępować z opakowaniem oraz jaki jest jego stopień szkodliwości i toksyczności.

Liczy się każde opakowanie System PSOR .

Liczy Się Każde Opakowanie - FILM

Źródło: Informacja prasowa

Tagi: wyróżnione, aktualności, informacje, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz