Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz droższe aminokwasy

0
Podziel się:

Aminokwasy w paszy to najdroższy surowiec, i niestety niczym innym nie mogą być zastąpione. Koszt paszy z nimi związany teraz jest szczególnie odczuwalny, gdy...

Coraz droższe aminokwasy

Aminokwasy w paszy to najdroższy surowiec, i niestety niczym innym nie mogą być zastąpione. Koszt paszy z nimi związany teraz jest szczególnie odczuwalny, gdy ceny tych związków stale rosną.
Aby w pełni wykorzystać genetyczny potencjał swojego stada, hodowcy muszą w prawidłowy sposób żywić drób. Na pojawienie się pożądanych cech wpływa odpowiednio zbilansowana dawka, która zapewnia ptakom pokrycie zapotrzebowania na najważniejsze pokarmowe składniki.
Zapotrzebowanie ptaków na aminokwasy uzależnione jest od ich wieku i kierunku użytkowania, a pokrycie danych składników możliwe jest dzięki podaniu ich w odpowiedniej dawce. W stosunku do potrzeb ptaków najmniej w białku znajduje się treoniny, lizyny i metioniny (aminokwasy ograniczające).
To jedne z aminokwasów egzogennych, czyli niezbędnych w organizmie ale niewytwarzanych w nim. Podstawowe zboże dla kur, czyli pszenica w ziarnie zawiera najmniej lizyny, ze wszystkich zbóż, ubogie w metioninę są śruty poekstrakcyjne oraz białka roślin motylkowatych. Sprawia to, że dawka dla drobiu jest uzupełniana w aminokwasy pochodzenia syntetycznego, co ważne należy przede wszystkim uzupełnić aminokwas, którego jest najmniej, bowiem pominięcie jego, nawet przy uzupełnieniu innych aminokwasów ograniczających nie rozwiązuje, a nawet pogłębia problem niezbilansowania dawki. Jeśli żywimy nioski paszą na bazie kukurydzy i śruty sojowej, aminokwasem, którego zapotrzebowanie uzupełnić należy w pierwszej kolejności jest metionina.
Między innymi metionina uczestniczy w procesie powstawania innego aminokwasu (tauryny, oraz koenzymu A). Z kolei lizyna pełni funkcje między innymi podczas formułowania się kośćca i tkanki mięśniowej. Ważna również w procesie wzrostu i rozwoju organizmu jest treonina, która jest trzecim limitującym aminokwasem dla drobiu. Aminokwasy dodawane do mieszanek są wysoce strawne, dlatego ptaki wykorzystują je lepiej niż te pochodzące z roślin. W Polsce wiele firm ma je w swojej ofercie, problemem okazać się jednak mogą rosnące ceny w listopadzie.
W listopadzie ceny rynkowe lizyny, metioniny i treoniny znacznie skoczyły i idą nadal w górę. Zmiany są dynamiczne i mają duży wpływ na koszt wytworzenia mieszanki.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)