Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czyste powietrze - jak o nie zadbać?

0
Podziel się:

Otaczające nas powietrze jest czymś tak oczywistym, że nawet nie zwracamy na nie uwagi. A przecież powietrze jest jednym z najważniejszych elementów przyrody,...

Czyste powietrze - jak o nie zadbać?

Otaczające nas powietrze jest czymś tak oczywistym, że nawet nie zwracamy na nie uwagi. A przecież powietrze jest jednym z najważniejszych elementów przyrody, bez którego nie moglibyśmy funkcjonować. Oczywiście najlepiej by było, żeby powietrze, które wdychamy, było jak najmniej zanieczyszczone. W końcu dzięki niemu rozwijają się wszelkie formy życia: roślinność, zwierzęta i oczywiście ludzie.

Zanieczyszczone powietrze męczy nas i utrudnia codzienne życie. Negatywnie wpływa na nasz układ oddechowy, może przyczynić się do bezsenności, bólów głowy i ogólnego złego samopoczucia.

W miastach problem z brakiem czystego powietrza jest większy niż na wsiach czy w mniejszych miejscowościach. Spowodowane to jest ciągle zwiększającą się liczbą mieszkańców. Obecnie duże zagrożenie wiąże się z obecnością wysokiego stężenia pyłów i azotów w atmosferze. Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji i budowy kolejnych fabryk lub zakładów przemysłowych, powietrze którym oddychamy staje się coraz bardziej zanieczyszczone. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest wzrost poziomu dwutlenku węgla.

Wszystkie firmy zajmujące się produkcją, które emitują do atmosfery zanieczyszczenia, zobowiązane są do ich redukcji. Wprowadzono przepisy, które dotyczą maksymalnego dopuszczalnego poziomu stężenia pyłów i innych szkodliwych związków w powietrzu. Większość producentów zleca wykonanie pomiarów zanieczyszczeń w swoich zakładach specjalnym firmom (np. Ekolab ), dzięki czemu mogą uniknąć kar za zbyt wysoką emisję substancji szkodliwych.

Warto również zadbać o czyste powietrze bezpośrednio w miejscu pracy. Komisja Europejska obliczyła, że czystość powietrza bezpośrednio wpływa na naszą pracę i rozwój gospodarki. Średnio pół dnia absencji chorobowej przeciętnego Europejczyka jest wywołana złym stanem powietrza. W przypadku zadbania o jakość powietrza w miejscu pracy, również warto zwrócić się do firmy Ekolab . Wykona ona pobranie próbki powietrza w środowisku pracy i dokona jej analizy. W ten sposób pracodawca będzie wiedział, co jeszcze można usprawnić w kwestii oczyszczania powietrza wdychanego przez pracowników.

Abstrahując od zakładów przemysłowych, dbanie o czystość powietrza jest obowiązkiem każdego człowieka. Wystarczy do naszego codziennego życia wprowadzić kilka prostych zasad:

- Doskonałym pomocnikiem człowieka w walce z zanieczyszczeniami powietrza są rośliny. Pochłaniają one wiele zanieczyszczeń, tłumią również hałasy (tzw. zanieczyszczenia akustyczne), dlatego też w miastach sadzi się wiele drzew i krzewów. Warto więc zadbać o kwiaty w naszym domu lub posadzić kilka roślin na działce.

- Jeśli to tylko możliwe, warto zamiast z samochodu korzystać z roweru (np. dojeżdżając do pracy). Można również skorzystać z transportu publicznego, ponieważ mniej szkodzimy wtedy powietrzu niż jeżdżąc samochodem. Często też okazuje się, że jesteśmy w ten sposób szybciej w pracy, ponieważ nie staliśmy w korkach.

- Starajmy się w domu przykręcać kaloryfer. Im cieplej, tym lepsze warunki rozwoju mają roztocza, wywołujące reakcję alergiczną. W ten sposób zapobiegniemy rozwojowi alergii i zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych.

- Nie spalajmy w piecach śmieci. Wrzucane do pieca butelki i inne tworzywa sztuczne zmieniają się w rakotwórczy gaz. Spalanie odpadów jest więc niezdrowe, a także nielegalne.

Wystarczy, że każdy z nas będzie się stosował chociaż do kilku z powyższych zasad, a na pewno przyczynimy się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Pamiętajmy, że tym samym powietrzem kiedyś w przyszłości będą oddychali również nasi potomkowie. Dbając o poprawę czystości powietrza teraz, dajemy im większą szansę na życie w zdrowym środowisku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)