Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dlaczego warto ubezpieczać gospodarstwo rolne?

0
Podziel się:

Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego, w tym nieruchomości i upraw to obowiązek każdego rolnika, nakładany nie tylko przez państwo, ale również Unię Europejską....

Dlaczego warto ubezpieczać gospodarstwo rolne?

Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego, w tym nieruchomości i upraw to obowiązek każdego rolnika, nakładany nie tylko przez państwo, ale również Unię Europejską. Nie oznacza to jednak wyłącznie wydatków dla rolników, bo znaczna część z tych kosztów zostanie dofinansowana. Poza tym ubezpieczenie gwarantuje im ciągłość pracy, zadośćuczynienie za poniesione szkody, a co najważniejsze, spokój i gwarancję, że w trudnej sytuacji ich ciężka praca nie pójdzie na marne.

Technologia, również ta wykorzystywana w rolnictwie, poszła znacznie do przodu. Wciąż jednak nie ma mocnych na zjawiska meteorologiczne, które stanowią największe zagrożenie dla upraw rolnych. Dlatego ubezpieczenie ich i całego gospodarstwa daje gwarancję, że na wypadek strat zostanie wypłacone odszkodowanie, a gospodarstwo zwyczajnie nie zbankrutuje. Coraz większa świadomość rolników w kwestii zabezpieczenia ich mienia sprawia, że rolnictwo w Polsce nie tylko ma się dobrze, ale wciąż się rozwija. Dlaczego jeszcze warto ubezpieczać gospodarstwo rolne?

Ubezpieczenie OC na wypadek szkód u osób trzecich

Ubezpieczenie cywilne stanowi część obowiązkowego ubezpieczenia nałożonego na każdego właściciela gospodarstwa rolnego. Obejmuje ono również pojazdy rolnicze tj. traktory czy kombajny, a najważniejszym założeniem takiej polisy jest zapewnienie ciągłości pracy gospodarstwa, które w razie wyrządzenia szkody osobom trzecim nie zostanie obciążone finansowo - opowiada Agnieszka Szczerbiak, dyrektor Departamentu Ekspertów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas. Takim ubezpieczeniem mogą zostać objęte sytuacje, w których w czasie oprysków zniszczona zostanie uprawa sąsiada albo jeden z pracowników gospodarstwa ulegnie wypadkowi. Wówczas zadośćuczynienie wypłacane jest przez ubezpieczyciela.

Obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy również nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. W przypadku szkód wyrządzonych przez pożar, powódź, wichurę, grad, deszcz czy inne zjawiska atmosferyczne ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, z którego rolnik będzie mógł pokryć koszty naprawy np. budynków mieszkalnych, obory, stodoły, stajni itp., bez straty dla zysków.

Pomoc od państwa

Od 2006 r. w Polsce działa system dopłat z budżetu państwa na ubezpieczenie upraw oraz hodowli zwierząt gospodarskich. W przypadku upraw, szczególnie, gdy gospodarstwo otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej, rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia przynajmniej 50% upraw tj.: zboża, kukurydza, rzepak, chmiel, tytoń, rzepik, warzywa gruntowe, ziemniaki, truskawki, buraki cukrowe, rośliny strączkowe, drzewa i krzewy owocowe. Odszkodowanie zostanie wypłacone na wypadek zniszczeń wywołanych przez: powódź, grad, susze, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne. Rolnik może liczyć w tym przypadku na wsparcie państwa, które pokrywa nawet 50% wysokości składki ubezpieczenia, a w niektórych przypadkach nawet do 65%, zarówno w przypadku upraw, jak i hodowli roślin.

Warunkiem do otrzymania takiego wsparcia ze strony państwa jest podpisanie umowy ubezpieczenia z jedną z firm wskazanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Umowa taka zawierana jest na 12 miesięcy, a wysokość składki i samego ubezpieczenia ustalane są indywidualnie na podstawie wydajności i cen zbiorów za ostatnie 3 lata. Według danych MINROL tylko w zeszłym roku z takiego dofinansowania skorzystało 143 tys. rolników, zaś dopłatę do ubezpieczenia hodowli zwierząt otrzymało 420 gospodarstw.
Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego daje przede wszystkim gwarancję wypłacenia odszkodowania we wskazanych sytuacjach, co jednocześnie stanowi ochronę przed utratą przychodów. W przypadku strat i braku ubezpieczenia dla rolnika oznaczałoby to duże straty finansowe, a nawet bankructwo. Dlatego wszystkie te elementy składają się na pewność ciągłości pracy, jaką otrzymuje rolnik w momencie wykupienia ubezpieczenia, a to z kolei przynosi bezcenny spokój.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)