Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jurgiel: dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskała akceptację rolników

Jurgiel: dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskała akceptację rolników

Fot. PAP/Marcin Bielecki

- Prowadzona od 1,5 roku dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskuje akceptację. Wskazuje na to stosunek mieszkańców obszarów wiejskich do realizowanej przez nas polityki - powiedział w sobotę w Szczecinie minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Minister wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość od początku swoich rządów zrealizowało dwa podstawowe cele: opłacalność produkcji rolnej oraz uregulowanie sytuacji na rynkach rolnych. - W 2015 r. mleko kosztowało 80-90 gr na rynku, teraz średnia cena ceny wynosi ok. 1,5 zł. Zmiany nastąpiły także w rynku wieprzowiny, gdzie wcześniej cena kilograma mięsa wynosiła 3,5 zł, teraz mamy między 5 a 6 zł w zależności od regionu kraju - wymienił Jurgiel.

Drożyzna w sklepach. Za które owoce zapłacimy więcej? Zobacz wideo:

Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej. - Udało nam się otworzyć 30 rynków rolnych na świecie, w tym rynek chiński, jeśli chodzi o jabłka. Jest to efekt pracy prezydenta Andrzeja Dudy i samego rządu. Myślę, że Japonia będzie otwarta, jeśli chodzi o mięso wieprzowe. Planujemy współpracę z Senegalem i Algierią, także w zakresie sprzedaży naszego sprzętu rolniczego - zapowiedział. Minister dodał, że w ubiegłym roku Polska uzyskała z Unii Europejskiej blisko 500 mln zł na regulację rynku mleka i wieprzowiny.

Jurgiel wskazał, że w ciągu ostatnich miesięcy poprawiła się jakość życia mieszkańców. - Poza programem 500+ prowadzone są działania związane z przywracaniem bezpieczeństwa: powstają posterunki policji, bardziej dostępne są usługi pocztowe - powiedział.

Minister przypomniał, że w maju 2016 r. weszła w życiu ustawa dotycząca obrotu ziemią rolną. - Po roku muszę stwierdzić, że środowiska wiejskie są z tego rozwiązania zadowolone. Obecnie pracujemy nad ustawą o gospodarstwie rodzinnym na wzór hiszpański. Będzie w niej określona rola państwa w zakresie wspierania takich gospodarstw. Mam nadzieję, że ustawa zostanie przez rząd przyjęta w następnym roku - dodał.

Ile kosztuje polska ziemia? Zobacz wideo:


Zapowiedział, że resort rolnictwa przygotowuje obecnie "Pakt dla obszarów wiejskich". - To dokument, który określi na co Polska może liczyć w 2020 r., kiedy to rozpocznie się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Przyjęcie paktu będzie świadczyło, że cały rząd odpowiada za rozwój obszarów wiejskich - podkreślił Jurgiel.

Minister powiedział, że zaplanowane są działanie dotyczące aktywizacji obszarów popegeerowskich znajdujących się m.in. w województwie zachodniopomorskim. - Mamy miejsca, gdzie potrzebny jest kompleksowy program wsparcia. Chcemy, aby dokonała się aktywizacja obszarów, na których znajdują się niewykorzystane budynki będące w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych - wyjaśnił. Jednocześnie Jurgiel zapowiedział, że w 2019 r. będzie prowadzony przez resort program lokacji nowych wsi, czemu ma sprzyjać ustawa o gospodarstwie rodzinnym.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
markus
2017-08-28 22:20
dzisiaj doswiadczylem dobrej zmiany na punkcie skupu owocow i warzyw w oka mgnieniu stracilem okolo 300 zl za dostawe jablek przemyslowych na wskutek zmiany cenyz 86grza kilogram na 60 groszy za kilogram aroni nie zrywamy wogole bo 50 gr, za kilogram to jest obraza Boga Stworzyciela wszystkiej zywnosci i tak moglbym wyliczac te dobra zmiane dla polskiej wsi ale musze skonczyc bo mi rece sie trzesa jak pomysle jak przetrwac zime.
observer
2017-07-23 15:20
Szanowny Panie Ministrze, jaka jest współpraca z Nauką Polską w różnych ośrodkach w Polsce i jaki % (procent) ze środków rządowych na granty dla Nauki Polskiej się zwrócił w trakcie dobrej zmiany??? Czy Pana Ministerstwo to monitoruje jak Ministerstwo Finansów podatek VAT ??? Musi być info na ten temat i kropka.
jan
2017-07-17 10:51
Ten śpioch zna tylko słowa"Obszarów wiejskich"
Pokaż wszystkie komentarze (33)