Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jurgiel: dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskała akceptację rolników

Jurgiel: dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskała akceptację rolników

Fot. PAP/Marcin Bielecki

- Prowadzona od 1,5 roku dobra zmiana dotycząca polskiej wsi uzyskuje akceptację. Wskazuje na to stosunek mieszkańców obszarów wiejskich do realizowanej przez nas polityki - powiedział w sobotę w Szczecinie minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Minister wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość od początku swoich rządów zrealizowało dwa podstawowe cele: opłacalność produkcji rolnej oraz uregulowanie sytuacji na rynkach rolnych. - W 2015 r. mleko kosztowało 80-90 gr na rynku, teraz średnia cena ceny wynosi ok. 1,5 zł. Zmiany nastąpiły także w rynku wieprzowiny, gdzie wcześniej cena kilograma mięsa wynosiła 3,5 zł, teraz mamy między 5 a 6 zł w zależności od regionu kraju - wymienił Jurgiel.

Drożyzna w sklepach. Za które owoce zapłacimy więcej? Zobacz wideo:

Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej. - Udało nam się otworzyć 30 rynków rolnych na świecie, w tym rynek chiński, jeśli chodzi o jabłka. Jest to efekt pracy prezydenta Andrzeja Dudy i samego rządu. Myślę, że Japonia będzie otwarta, jeśli chodzi o mięso wieprzowe. Planujemy współpracę z Senegalem i Algierią, także w zakresie sprzedaży naszego sprzętu rolniczego - zapowiedział. Minister dodał, że w ubiegłym roku Polska uzyskała z Unii Europejskiej blisko 500 mln zł na regulację rynku mleka i wieprzowiny.

Jurgiel wskazał, że w ciągu ostatnich miesięcy poprawiła się jakość życia mieszkańców. - Poza programem 500+ prowadzone są działania związane z przywracaniem bezpieczeństwa: powstają posterunki policji, bardziej dostępne są usługi pocztowe - powiedział.

Minister przypomniał, że w maju 2016 r. weszła w życiu ustawa dotycząca obrotu ziemią rolną. - Po roku muszę stwierdzić, że środowiska wiejskie są z tego rozwiązania zadowolone. Obecnie pracujemy nad ustawą o gospodarstwie rodzinnym na wzór hiszpański. Będzie w niej określona rola państwa w zakresie wspierania takich gospodarstw. Mam nadzieję, że ustawa zostanie przez rząd przyjęta w następnym roku - dodał.

Ile kosztuje polska ziemia? Zobacz wideo:


Zapowiedział, że resort rolnictwa przygotowuje obecnie "Pakt dla obszarów wiejskich". - To dokument, który określi na co Polska może liczyć w 2020 r., kiedy to rozpocznie się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Przyjęcie paktu będzie świadczyło, że cały rząd odpowiada za rozwój obszarów wiejskich - podkreślił Jurgiel.

Minister powiedział, że zaplanowane są działanie dotyczące aktywizacji obszarów popegeerowskich znajdujących się m.in. w województwie zachodniopomorskim. - Mamy miejsca, gdzie potrzebny jest kompleksowy program wsparcia. Chcemy, aby dokonała się aktywizacja obszarów, na których znajdują się niewykorzystane budynki będące w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych - wyjaśnił. Jednocześnie Jurgiel zapowiedział, że w 2019 r. będzie prowadzony przez resort program lokacji nowych wsi, czemu ma sprzyjać ustawa o gospodarstwie rodzinnym.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
observer
2017-07-23 15:20
Szanowny Panie Ministrze, jaka jest współpraca z Nauką Polską w różnych ośrodkach w Polsce i jaki % (procent) ze środków rządowych na granty dla Nauki Polskiej się zwrócił w trakcie dobrej zmiany??? Czy Pana Ministerstwo to monitoruje jak Ministerstwo Finansów podatek VAT ??? Musi być info na ten temat i kropka.
jan
2017-07-17 10:51
Ten śpioch zna tylko słowa"Obszarów wiejskich"
cristof
2017-07-16 14:07
Jak władza nie wie,jak zadbać o drogi bez podnoszenia podatków to niech zapyta byłego burmistrza Kamienia Pomorskiego Stefana Oleszczuka.
Pokaż wszystkie komentarze (32)