Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dobre zbiory i rosyjskie embargo obniżą ceny żywności

0
Podziel się:

Zdaniem ekspertów spadek cen, będzie wspierał popyt. Zwłaszcza że poprawia się sytuacja na rynku pracy.

Dobre zbiory i rosyjskie embargo obniżą ceny żywności
(Juanmonino/iStockphoto)

Dobre zbiory podstawowych roślin, a także warzyw i owoców oraz problem z eksportem towarów rolno-spożywczych wywołany rosyjskim embargiem spowodują dalszy spadek cen detalicznych żywności - prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

_ Malejąca dynamika cen detalicznych żywności oraz ich bezwzględny spadek postępujące od kwietnia sprawiły, że żywność relatywnie staniała _ - napisano w raporcie.

_ Dobre zbiory wszystkich podstawowych roślin, a także warzyw i owoców oraz narastające trudności z ich eksportem spowodowane embargiem rosyjskim na import żywności z UE skutkować będą dalszymi spadkami cen _ - dodano.

Zdaniem ekspertów IERiGŻ będzie to wspierało popyt krajowy. _ Będzie to (spadek cen - PAP) sprzyjać wzrostowi popytu krajowego, zwłaszcza że poprawia się sytuacja na rynku pracy i rosną dochody ludności _ - napisano.

Wynagrodzenia i zatrudnienie w firmach w dalszym ciągu powinno rosnąć - spodziewa się Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion. Choć jak dodaje, żadnych wielkich liczb nie zobaczymy.Według niego, płace w spółkach zatrudniających powyżej 9 osób będę wyższe niż przed rokiem - wzrost ukształtuje się na poziomie zbliżonym do 3,8 procent.

Zatrudnienie powinno wzrosnąć o blisko 0,8 procent. W opinii Piotra Kuczyńskiego, nie będzie to duża poprawa. Ekonomista dodaje, że nie pokazuje to dużej siły naszej gospodarki, a raczej to, że rozwija się ona w sposób umiarkowany.

Dane na temat zatrudnienia i płac w firmach Główny Urząd Statystyczny poda o 14.00.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja grozi embargiem na alkohol i papierosy O wprowadzenie nowego embarga apelują deputowani z Izby Społecznej, odpowiedzialnej za kontakty władz z obywatelami.
Rynek mieszkań. Oto najnowszy raport NBP Choć dużo mniej się buduje niż przed kryzysem, to śmiało można mówić o ożywieniu w budowlance .
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)