Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobry sposób na omacnicę to rozdrobnienie ścierniska oraz zimowa orka

0
Podziel się:

Żniwa kukurydziane dobiegają końca i roślina ta znika z krajobrazu rolniczego. Na polach zostaje ściernisko, które nie powinno pozostać do wiosny w takiej...

Dobry sposób na omacnicę to rozdrobnienie ścierniska oraz zimowa orka

Żniwa kukurydziane dobiegają końca i roślina ta znika z krajobrazu rolniczego. Na polach zostaje ściernisko, które nie powinno pozostać do wiosny w takiej postaci. Bowiem w pozostałych fragmentach łodyg zimuje największy szkodnik kukurydzy jakim jest omacnica prosowianka.
W jakim stopniu plantacje kukurydzy opanowała omacnica wizualnie zaobserwować można podczas wegetacji w postaci charakterystycznych złomów roślin, a później trudności podczas zbioru. By w pełni być przekonanym o istnieniu szkodnika należy przejść się po ściernisku wybrać taką łodygę u nasady, której zauważymy wydrążony kanał przez szkodnika. Nożem przecinamy ją na pół i na wysokości około 10 cm nad ziemią znajdziemy tłuściutką, przygotowaną do zimy gąsienicę - to właśnie sprawca naszych szkód.
Właśnie teraz jest najlepszy moment na niszczenie mechaniczne szkodnika. Od staranności wykonania tego zabiegu zależy wysokość populacji w następnym sezonie. Zabieg ten niestety wykonać muszą wszyscy sąsiedzi w okolicy. Pozostawienie na danym obszarze choćby jednej plantacji do wiosny zniweczyć może nasze starania.
W czasie rozdrabniania łodyg nie tylko niszczymy gąsienice, ale ograniczamy również powierzchnie izolacyjną, tym które takie zabiegi przeżyją, przez co stają się bardziej podatne na niekorzystne warunki panujące podczas zimy. Prawidłowo wykonania orka przykryje z kolei resztki pożniwne, i umieści je głęboko w glebie, co jeszcze bardziej utrudni na wiosnę wydostanie się szkodnika na powierzchnie.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)