Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.04.2015 10:57

Dodatkowe miliony z kasy państwa na rolników

Państwo zapłaci za składki polskich organizacji rolniczych w unijnych strukturach. Zmieniono też terminy składania wniosków o dopłaty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lukasz Ostalski/REPORTER)

Za składki polskich organizacji rolniczych w unijnych strukturach w latach 2015-2020 ma płacić, tak jak dotychczas, budżet - przewiduje ustawa uchwalona w piątek przez Sejm. Dofinansowanie wyniesie około 4 mln zł rocznie. Składka narodowa polskich organizacji rolniczych wynosi około 370 tys. euro rocznie, a obsługa w języku polskim to koszt około 100 tys. euro w skali roku.

Podczas drugiego czytania posłowie PiS, SLD i PSL zgłosili poprawki polegające m.in. na rozszerzeniu listy beneficjentów składek, głównie o organizacje spółdzielcze. Ponadto PSL zaproponował, by zapisać w ustawie, że składka w organizacjach unijnych będzie dofinansowana w wysokości co najmniej 95 proc.

Komisja rolnictwa poparła najdalej idące poprawki PSL. W związku z tym poprawki PiS i SLD stały się bezprzedmiotowe.

Chodzi o składki, które płacą organizacje rolnicze za udział w pracach liczącej się na forum unijnym strukturze związkowej Copa-Cogeca, jak również do innych organizacji (Ceja - Europejska Rada Młodych Rolników). Copa oraz Cogeca - to organizacje reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielców wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. Copa zrzesza 60 narodowych związków rolniczych, a Cogeca - 32 organizacje spółdzielcze.

Z polskich organizacji do Copa-Cogeca należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Izby Rolnicze, a także Związek Zawodowy Rolników - Ojczyzna.

Na uchwaleniu ustawy zależało przede wszystkim związkom i organizacjom rolniczym, gdyż nieopłacenie składki do UE oznacza wykluczenie Polski z prac na forum ponadnarodowych organizacji rolniczych. Ustalenia w ramach Copa-Cogeca mają często decydujący wpływ na decyzje KE w sprawach rolnych. Składka narodowa polskich organizacji rolniczych wynosi ok. 370 tys. euro rocznie, a obsługa w języku polskim to koszt ok. 100 tys. euro w skali roku.

Ustawa zakłada, że finansowanie ma się odbywać z budżetu krajowego za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Ustawa będzie obowiązywała w latach 2015-2020. Na dofinansowanie ma być przeznaczone 4 mln zł rocznie, a pieniądze będą pochodziły z rezerwy ministra rolnictwa. Pieniądze dostaną Izby Rolnicze, które które będą rozliczały inne organizacje rolnicze. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Dłużej można też starać się o dopłaty

Wydłużenie o miesiąc okresu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w 2015 r., czyli do 15 czerwca - zakłada nowelizacja ustawy ws. płatności bezpośrednich, którą w piątek uchwalił Sejm.

432 posłów opowiedziało się za ustawą, dwóch przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja ustawy wynika z możliwości wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie o miesiąc. W związku z trudnościami niektórych państw UE z terminowym wdrożeniem nowego systemu płatności bezpośrednich, Komisja Europejska zgodziła się na wydłużenie tego terminu w roku 2015.

Wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk podczas pierwszego czytania ustawy zapewniła, że zmiana przepisów nie jest podyktowana "organizacją obsługi, mechanizmu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, tylko wynika z możliwości, jakie przepisy europejskie stwarzają rolnikom".

Według Szalczyk zmiana terminu składania wniosków nie będzie miała wpływu na termin wypłaty, który przewiduje rozpoczęcie tego procesu od 1 grudnia.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami podstawowy termin składania wniosków trwa w Polsce od 15 marca do 15 maja. Dodatkowo rolnik może złożyć wniosek w ciągu kolejnych 25 dni kalendarzowych, jednak za każdy dzień takiego opóźnienia kwota płatności zmniejszana jest o 1 proc.

Zapowiadana zmiana dotycząca okresu składania wniosków polega na przesunięciu ostatecznej daty ich składania o miesiąc (w przypadku Polski do 15 czerwca) przy zachowaniu zasady dodatkowych 25 dni kalendarzowych z 1-proc. potrąceniem.

Wydłużenie terminu składania wniosków wymagało zmiany także innych przepisów. M.in. dotyczy to dopłat do hodowli bydła. W projekcie proponuje się, aby taka dopłata przysługiwała rolnikowi, jeżeli posiada on bydło przez okres 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności. Analogiczne rozwiązanie dotyczy dopłat do kóz.

Zmiana przepisów dotyczy także wniosków o uznanie za rolnika uczestniczącego w systemie dla małych gospodarstw oraz oświadczenie o wystąpieniu w 2015 r. z tego systemu. Obecnie został on ustalony na 10 lipca 2015 r., co wynika z unijnych przepisów.

Podobne przesunięcie terminu składania wniosków dotyczy płatności dotyczących tytoniu. Nowelizacja ma wejść w życie 15 maja 2015 r. Jest to ostatni dzień podstawowego okresu składania wniosków o płatności bezpośrednie. Teraz ustawą zajmie się Senat. Dopłaty bezpośrednie, tak jak dotychczas, będzie wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na lata 2015-2020 przeznaczono na to ok. 23,5 mld euro.

Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz