Notowania

promowane
11.09.2012 15:25

Dominują na rynku

Rolnictwo i gospodarka komunalna - to branże, w których od lat dobrze znane są wyroby Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjnego POMOT Chojna, województwo...

Podziel się
Dodaj komentarz

Rolnictwo i gospodarka komunalna - to branże, w których od lat dobrze znane są wyroby Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjnego POMOT Chojna, województwo zachodniopomorskie

Firma z wieloletnimi pomowskimi tradycjami, dziś to potentat na rynku wozów asenizacyjnych. Posiadający kompleksową ofertę urządzeń do zagospodarowania gnojowicy. A jest to jedna z najbardziej uciążliwych w gospodarstwie prac, którą obecnie trzeba wykonywać nie naruszając zaostrzonych rygorów ochrony środowiska.

Jeszcze w 2000 roku - jak informuje prezes firmy Leszek Siatka - POMOT wytwarzał wozy asenizacyjne o pojemności 2,5 i 4 tysiące litrów. Potem nastąpił, można rzec "wysyp" beczek o coraz większej pojemności. Dziś jest to przedział od 2,5 do 30 tysięcy litrów. Każdy rolnik może wybrać sobie wóz asenizacyjny najbardziej przydatny w jego gospodarstwie. Dzisiejsze wyroby z Chojny to nowoczesne wozy asenizacyjne wyposażone w różnego rodzaju mieszadła, pompy, sprężarki, miksery i agregaty do rozprowadzania gnojowicy w systemie naglebowym i doglebowym. Są to wozy bardzo nowoczesne, funkcjonalne, wykonane w stali o podwyższonej trwałości (choć cieńsze od innych blach stalowych), dzięki czemu ich wóz jest lżejszy, powoduje mniejszy nacisk na glebę, wymaga ciągnika o mniejszej mocy, co z kolei ma wpływ na obniżenie kosztów eksploatacji.

Wozy asenizacyjne z Chojny dominują na krajowym rynku, są też eksportowane do wielu krajów. Tu należy podkreślić dobrze zorganizowaną sieć dealerską, na terenie całego kraju.. Ponadto przedstawiciele firmy POMOT Chojna są w takich krajach jak Dania, Niemcy, Estonia, Łotwa, Białoruś, Ukraina, Węgry, Rumunia, Czechy, Słowacja i Chorwacja.

Tegoroczna sprzedaż? Towar dobrze schodzi, ceny też na zadowalającym poziomie. Mamy zatem powody do zadowolenia - odpowiada krótko prezes Siatka. Ale tez zwraca uwagę, że sporo wozów asenizacyjnych rolnicy nabywają w ramach PROW 2007-2013, a więc z unijnym wsparciem. Jest pewna obawa, że po wyczerpaniu się tych środków popyt (także na inne maszyny rolnicze) może się zmniejszyć. Co wtedy? Akurat POMOT Chojna ma znacznie szerszą ofertę, dokonuje tzw. dywersyfikacji produkcji, ale o tym nieco dalej.

Nie tak dawno firma ta zaoferowała nową maszynę dla rolników - uniwersalny rozsiewacz typ UPR. Właśnie - uniwersalny, czyli nie tylko do nawozów, ale też jest to idealna maszyna do rozsypywania innych materiałów, jak wapno, żwir, piasek, sól. Może być przydatny w gospodarstwach rolnych oraz w gospodarce komunalnej. Rozsiewacz jest produkowany według licencji kupionej dwa lata temu od firmy TRANSPREAD z Nowej Zelandii. Takie rozsiewacze produkowane są w 22 zakładach na całym świecie. Od roku oferuje je także POMOT Chojna. Zastosowano w nich wiele nowoczesnych, niestosowanych u nas rozwiązań. By rozsiewacze właściwie eksploatować, firma uruchomiła specjalny serwis, który jeździ, szkoli rolników. Rozsiewacze uniwersalne typu UPR mają zbiorniki o ładowności od 4 do 12,5 ton.
- Z powodzeniem sprzedaliśmy pierwszą partię, początki są zatem udane i to cieszy. Rolnicy zapoznają się z nimi na wystawach i targach rolniczych, widzą je u dealerów i powoli przekonują się do naszego nowego produktu - podkreśla Leszek Siatka.

Dwie trzecie produkcji POMOT-u Chojna jest kierowanych dla rolnictwa. Ale coraz większy jest udział urządzeń przeznaczonych dla gospodarki komunalnej, w tym kontenerów. Rożnego typu i przeznaczenia, w tym kontenerów asenizacyjnych, do odpadów płynnych, itd. Ważne, że 90%, wytwarzanych w Chojnie kontenerów jest eksportowanych po korzystnych cenach, choć prezes Siatka ostatnio z niepokojem patrzy jak złotówka idzie w górę. Taki kurs złoty - euro nie sprzyja eksportowi.

Kontenery z Chojny, a ściślej mówiąc ich walory, szczególnie przypadły do gustu Francuzom. Duże ilości użytkowane są w Paryżu i Marsylii. Jeśli mówimy o tym kierunku produkcji to należy wymienić wielofunkcyjny samochód specjalistyczny oferowany dla firm świadczących usługi komunalne. Można nim oczyszczać kanały ściekowe, odsysać zanieczyszczenia i osady, wypompowywać płynne nieczystości, myć pod wysokim ciśnieniem, itd.

Sukces firmy POMOT Chojna to suma wielu czynników. Fachowa, pracowita, licząca około 130 osób załoga, zastosowane nowoczesne rozwiązania i materiały (wymieńmy tylko fińską stal Ruukki), współpraca z wieloma dealerami, znakomicie zorganizowana sieć sprzedaży. Firma ma w ofercie szeroki asortyment wozów asenizacyjnych, rolnik ma więc w czym wybierać. W dodatku na życzenie wozy są dostosowywane do indywidualnych potrzeb. Należy podkreślić uniwersalność rozwiązań, na przykład w trakcie użytkowania można zamontować bez przeróbek urządzenie do innego sposobu rozlewania gnojowicy.
I na koniec trzeba pochwalić operatywność i pomysłowość Działu Marketingu i Sprzedaży w docieraniu z informacjami do rolników - potencjalnych klientów. W tym dziale obowiązuje ponoć taka zasada: "rzeczy niemożliwe załatwiamy od ręki, na cuda trzeba poczekać trzy dni".

Tagi: promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz