Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dopłaty bezpośrednie - co nowego od 2015?

0
Podziel się:

Proponowana ustawa o bezpośrednich płatnościach zawiera nowości: od 2015 roku będzie zazielenienie, dodatkowa płatność do pierwszych ha, płatności do zwierząt i...

Proponowana ustawa o bezpośrednich płatnościach zawiera nowości: od 2015 roku będzie zazielenienie, dodatkowa płatność do pierwszych ha, płatności do zwierząt i upraw oraz zwiększone dopłaty dla młodych rolników.
Wcześniejsze plany i informacje potwierdzają się - będą następujące płatności obszarowe: jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, płatność dla młodych rolników, płatność dodatkowa oraz płatności związane do powierzchni upraw.

Przygotowany projekt ustawy dotyczącej tego tematu przyjęty został przez rząd 30 grudnia 2014 roku.
Płatności obszarowe przysługiwać będą do działki rolnej która znajduje się na gruntach będących hektarami kwalifikującymi się, posiadanej 31 maja, roku w którym wniosek został złożony o przyznanie płatności, o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha. W przypadku płatności związanych do zwierząt, płatności bezpośrednie mogą być również przyznane wtedy, gdy powierzchnia łączna gruntów rolnych będących w jego posiadaniu jest mniejsza niż 1 ha. W przypadku takim stosuje się jednak próg kwotowy, wynoszący 200 EUR.
Nowością jest tutaj płatność dodatkowa - która przysługuje do powierzchni gruntów objętych zatwierdzonym obszarem do jednolitej płatności obszarowej które są w posiadaniu rolnika: nie większej niż 30 ha oraz pomniejszonej o 3 ha.
Obowiązywało będzie również zazielenienie - oraz dodatkowa płatność z tego tytułu. W ramach zazielenienia będą obowiązywać: dywersyfikacja upraw, utrzymanie TUZ, i obszarów proekologicznych.
Nowością jest również podwyższona płatność dla rolników młodych: płatność przysługuje do powierzchni gruntów objętych zatwierdzonym obszarem do jednolitej płatności obszarowej które są w posiadaniu tego rolnika nie większej niż 50 ha.
Płatności do powierzchni upraw będą przysługiwać do uprawy w plonie głównym roślin wysokobiałkowych, pomidorów, buraków cukrowych, chmielu, ziemniaków skrobiowych, owoców miękkich (malin lub truskawek)
, lnu lub włóknistych konopi. Płatności związane do powierzchni upraw buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych i pomidorów przyznawane są rolnikowi, jeśli zawarł umowę na daną uprawę.
Płatności związane do zwierząt przysługują do gatunków: bydło domowe, owca domowa oraz koza domowa.
Będzie również płatność niezwiązana z produkcją do tytoniu.
Dla małych gospodarstw utworzono system z górnym limitem dopłat o wysokości 1250 euro - wniosek o uznanie za rolnika biorącego udział w systemie dla małych gospodarstw składa się do dnia 9 czerwca 2015 roku, składając wniosek o przyznanie bezpośrednich płatności albo składając odrębny wniosek na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję. W 2015 roku rolnik uczestniczący w systemie dla małych gospodarstw wystąpić może z tego systemu składając oświadczenie o wystąpieniu z tego systemu w terminie do dnia 9 czerwca 2015 roku. W latach następnych rolnik uczestniczący w systemie dla małych gospodarstw wystąpić może z tego systemu składając oświadczenie o wystąpieniu z tego systemu w terminie do dnia 30 września roku, w którym to ma nastąpić wystąpienie.
Wniosek o przyznanie bezpośrednich płatności oraz płatności niezwiązanej do tytoniu składa się w terminie od dnia 15 marca do dnia 15 maja 2015roku.
Projektem zajmie się teraz Sejm.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)