Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dopłaty bepośrednie
15.03.2016 09:00

Dopłaty bezpośrednie dla rolników. "Kwota na hektar dla Polaków wyższa niż w wielu krajach UE"

Podjęcie sprawy wyrównywania dopłat dla rolników PiS zapowiadało w kampanii wyborczej, a potwierdziła premier Beata Szydło w expose.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Kwota na hektar, którą polscy rolnicy i polskie władze otrzymują w obszarze rolnictwa, jest wyższa niż w przypadku wielu starych członków UE - powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan. Spodziewa się on, że polski rząd będzie negocjował wyrównanie dopłat bezpośrednich.

Podjęcie sprawy wyrównywania dopłat dla rolników PiS zapowiadało w kampanii wyborczej, a potwierdziła premier Beata Szydło w expose. Jak mówiła, nie może być tak, że polscy rolnicy mają gorsze warunki funkcjonowania niż rolnicy w innych krajach unijnych. W grudniu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel mówił, że najważniejszą sprawą, stojącą przed nowym rządem w zakresie rolnictwa jest właśnie przegląd unijnej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

- W 2013 roku Wspólna Polityka Rolna (na lata 2014-2020) została zreformowana i kryteria konwergencji (dopłat rolnych) zostały wówczas uzgodnione. Jestem pewien, że polski rząd znów podniesie tę kwestię w kontekście jakiegokolwiek połówkowego przeglądu albo następnej reformy WPR i ma do tego prawo. Ale dodałbym, że kwota na hektar, którą polscy rolnicy i polskie władze otrzymują w obszarze rolnictwa, jest wyższa niż w przypadku wielu starych członków w UE-15 - powiedział komisarz Hogan.

Dodał, że chociaż wie, iż polski rząd ma w rozmowach z KE swoją pozycję negocjacyjną, "ze względu na zobowiązania poczynione podczas wyborów", to "wszyscy muszą zrozumieć, że kwota na hektar jest znacząco większa niż w przypadku wielu "starych" krajów Unii Europejskiej, UE-15".

Poza dopłatami bezpośrednimi, polskie rolnictwo jest wspierane także z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Poczekajmy więc, jakie będą propozycje w kontekście połówkowego przeglądu, ale oczywiście sądzę, że Komisja Europejska dokonała znaczącego postępu we wdrażaniu polityki pod względem wyrównywania między wschodem i zachodem w ostatniej reformie i spodziewam się, że te konkretne kwestie będą nadal debatowane - zaznaczył Hogan.

Pytany, czy przegląd połówkowy WPR będzie miał miejsce w przyszłym roku, odparł, że nie ma jeszcze wniosków w tej sprawie; z pewnością będzie musiał się odbyć przegląd wieloletniego budżetu Unii.

Przebywając w czwartek w Warszawie, Hogan podkreślał, że w obecnej perspektywie finansowej UE przyznała 32 mld euro polskiemu rolnictwu. - Te 32 mld euro, które Unia Europejska przyznała rolnictwu w Polsce w obecnej perspektywie, to znacząca suma pieniędzy na dopłaty bezpośrednie i środki rozwoju obszarów wiejskich. Z pewnością da impuls obszarom wiejskim - mówił podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem.

Zobacz także: Rok 2017 będzie bardzo trudny dla budżetu Polski. Dlatego agencje ratingowe obniżają swoje oceny

Tagi: dopłaty bepośrednie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz