- Nie może być tak, że polscy rolnicy mają inne, gorsze warunki funkcjonowania niż rolnicy w innych krajach Unii Europejskiej - powiedziała Beata Szydło w exposé. Od razu po jej wystąpieniu podniosły się głosy, że szefowa rządu nie miała racji. Czy na pewno?

Prawo i Sprawiedliwość jeszcze w kampanii wyborczej przekonywało, że poprzedni rząd zaniedbał kwestię negocjacji z Brukselą, przez co - jak twierdzi - rolnicy nie mogą na równi konkurować na jednolitym rynku unijnym.

Biorąc pod uwagę łączną kwotę przeznaczoną na dopłaty bezpośrednie i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - 27,45 mld euro w perspektywie 2015-2020 - Polska z pewnością nie dostaje mało. Więcej w Unii na rolnictwo dostają tylko Francja, Niemcy, Hiszpania i Włochy.

Jednak wskaźnik dopłat w przeliczeniu na hektar upraw pokazuje zupełnie inny obraz. Na kolejnych stronach prezentujemy kraje unijne, które najhojniej obdarowują rolników  w kolejności od najwyższych dopłat do najniższych. Dla ułatwienia dodamy, że Polski należy szukać pod koniec zestawienia.

Powinniśmy bać się wykupu polskiej ziemi przez obcokrajowców?

TAK
NIE

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
OMFG
89.69.2.* 2016-01-10 23:56
Ale tu wszyscy nerwowi. I wszyscy macie po trochu rację. Jednak nic się nie zmieni do czasu gdy: Miastowy nie zarobi więcej, żeby mógł zapłacić więcej rolnikowi. Jak się w Polsce zmieni mentalność to może coś z tego będzie. Dbajmy o "swój ogródek". Każdy z osobna.
emil z lenebergii
37.130.47.* 2015-12-05 08:09
przede wszystkim należny zdefiniować termin rolnik i rozgraniczyć, kto i do jakich dochodów jest rolnikiem, a kto przedsiębiorcom rolnym. nie można wrzucać wszystkich do jednego wora tłumacząc jak to dobrze rolnikom w Polsce
pozdrawiacz
213.83.134.* 2015-11-30 14:09
Oczywiście piszecie tak aby zaciemnić obraz faktycznych dopłat w poszczególnych krajach starej EU ,faktyczne dopłaty w nich wynoszą od 1800 PLN do 2400PLN za 1 ha.
Zobacz więcej komentarzy (171)