Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rolnicy czekają na ostatnią chwilę. Tylko co szósty złożył wniosek o dopłaty

Rolnicy czekają na ostatnią chwilę. Tylko co szósty złożył wniosek o dopłaty

Fot. pixabay/ CC0 Public Domain

Do 18 kwietnia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło tylko 233,6 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie. To oznacza, że złożyło je nieco ponad 17 proc. rolników. Termin mija 15 maja. Agencja apeluje, by wnioski dostarczać jak najwcześniej, bo wtedy jest czas na ewentualne usunięcie błędów.

Rolnicy dostarczyli dotychczas do ARiMR w sumie 233,6 tys. wniosków, w tym 1084 przez internet - poinformowała PAP dyrektor departamentu płatności bezpośrednich ARiMR Jolanta Dobiesz. Jej zdaniem najwięcej wniosków, tak jak w poprzednich latach, będzie dostarczone w ostatnich dwóch tygodniach naboru, tj. w maju.

Dyrektor podkreśliła, że w tym roku podstawowy termin przyjmowania tych dokumentów mija 15 maja i nie ma planów wydłużenia naboru. W ubiegłym roku wyjątkowo, ze względu na nowe zasady dopłat, Komisja Europejska przesunęła termin ich przyjmowania. Tym razem nie ma co liczyć na taryfę ulgową.

Dobiesz zaznaczyła, że wcześniejsze złożenie wniosków daje rolnikom czas na wprowadzenie ewentualnych korekt. Do końca maja można to zrobić bez żadnych konsekwencji finansowych. Jeżeli natomiast wniosek będzie dostarczony po 15 maja, ale nie później niż do 10 czerwca, to za każdy dzień opóźnienia dopłata będzie pomniejszana o 1 proc.

Według dyrektor, rośnie zainteresowanie dostarczaniem dokumentów przez internet. Jak mówiła, jest to wygodne, od razu przy wypełnianiu formularza komputer wskazuje na błędy. W ubiegłym roku e-wniosek złożyło w sumie ponad 8 tys. rolników.

Jednocześnie trwają wypłaty dopłat bezpośrednich za ubiegły rok. Otrzymało je już blisko 90 proc. rolników, a na konta rolników trafiło ponad 13 mld zł. Stanowi to ok. 88 proc. całkowitej kwoty środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Płatności końcowe otrzymało już ponad 1,2 mln rolników. Najwięcej procentowo dopłat wypłacono w woj. świętokrzyskim (96,9 proc.) małopolskim (94,8 proc.), a najmniej - w woj. warmińsko-mazurskim (75,5 proc.) i wielkopolskim (77,5 proc.) - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

W kampanii roku 2016 wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło ponad 1,351 mln rolników. Całkowita kwota przeznaczona na ten cel wynosi ok. 14,8 mld zł.

Od 17 października 2016 r. do 30 listopada 2016 r. płatności były wypłacane w formie zaliczki. Zaliczki zostały zrealizowane dla ponad 1,331 mln rolników, co stanowi 98 proc. ubiegających się o przyznanie płatności bezpośrednich, a wypłacona kwota zaliczek wyniosła ok. 9,67 mld zł.

Zgodnie z przepisami UE dopłaty bezpośrednie wypłacone mogą być do 30 czerwca.

 

 

rolnictwo, arimr, wnioski, dopłaty bezpośrednie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ham-NPN
2017-04-25 09:19
Każda forma PO.zbawienia ludności tubylczej ziemi jest zgodna z wytycznymi mocodawców przygotowaczy terenów euroregionu Polen na przestrzeń życiową zza Odry i PO.llin z IZZra.ela. Zmiana ekipy s.PO.wolniła ten plan.
bo od wódki
2017-04-21 17:15
Nie kończyć z dopłatami bo chłop powinien być uzależniony jak ja od wódki.
Kasia
2017-04-19 03:25
Jakoś u nas do dnia 19 kwietnia dostało tylko kilku jednohektarowcow.
Pokaż wszystkie komentarze (5)