Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dopłaty do kredytów dla rolników. ARiMR dorzuca 100 mln zł

0
Podziel się:

Chodzi o linię kredytową MRcsk. Są to kredyty, których za rolnika część kapitału kredytu pokrywa Agencja.

Dopłaty do kredytów dla rolników. ARiMR dorzuca 100 mln zł
(LUKASZ GRUDNIEWSKI / EAST NEWS)

Kolejne 100 mln zł przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa współpracującym z nią bankom na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów przeznaczonych na realizację w tym roku inwestycji w gospodarstwach rolnych - poinformowała ARiMR.

Chodzi o linię kredytową MRcsk. Są to kredyty, których za rolnika część kapitału kredytu pokrywa Agencja. Pozostałą część, wraz z określonymi przez bank odsetkami spłaca rolnik. Kredyty z częściową spłatą kapitału przeznaczone są na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych, które polegają na zakupie ziemi przez młodych rolników.

O kredyty z linii MRcsk rolnicy mogą ubiegać się w 5 bankach, które dotychczas podpisały umowę o współpracy przy udzielaniu tego typu kredytów. Są to: Bank BGŻ BNP Paribas S.A. (powstał po połączeniu Banku BGŻ i BNP Paribas S.A.), Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A., Pekao S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy.

Pieniądze na kredyty z tej linii będą dostępne na internetowej platformie PA. Dzięki temu banki współpracujące z Agencją będą mogły szybciej uruchomić akcję kredytową dla rolników i sprawniej ją prowadzić. Łączna kwota środków udostępniona bankom w tym roku na tę formę pomocy wynosi 180 mln zł.

ARiMR przypomina, że od 1 kwietnia tego roku, rolnicy mogą korzystać z również z dwóch innych rodzajów kredytów preferencyjnych. Jednym z nich są kredyty umożliwiające wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych dotkniętych klęskami żywiołowymi tzw. kredyty "klęskowe" (kredyty inwestycyjne i obrotowe).

Na dopłaty do spłaty oprocentowania tych kredytów Agencja przewidziała 16,12 mln zł, co oznacza, że banki współpracujące z ARiMR mogą udzielić rolnikom kredytów klęskowych na łączną kwotę ok. 1 mld zł.

Drugim rodzajem kredytów udzielanych przez banki współpracujące z ARiMR są kredyty inwestycyjne z dopłatami ARiMR do oprocentowania. Wsparcie Agencji polega na pokrywaniu za rolników części należnego bankom oprocentowania. Na taką pomoc Agencja zarezerwowała 17,43 mln zł, co oznacza, że banki mogą udzielić w 2015 r. preferencyjnych kredytów inwestycyjnych na kwotę 1,47 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Uwaga rolnicy! Mija termin składania wniosków Średnia roczna dopłata wg ARiMR wyniesie 243 euro do hektara.
Prawie milion rolników z wnioskiem o dopłaty - To niezłe tempo - ocenia minister rolnictwa i dodaje, że większość gospodarzy zostawia składanie wniosków na ostatnią chwilę.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)