Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rolnictwo
01.04.2014 23:43

Dotacje z ARiMR. Będzie więcej pieniędzy na kredyty klęskowe

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła na ten cel dodatkowe 10,7 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła dodatkowe 10,7 mln złotych na dopłaty do oprocentowania kredytów klęskowych, co oznacza, że pula środków na ten cel zwiększy się o 541 mln złotych.

W sumie w 2014 roku na kredyty klęskowe banki mają 1,5 mld zł na (linie kredytowe nKL01, nKL02), co oznacza, że Agencja dopłaci do ich oprocentowania 13,5 mln zł.

O kredyt klęskowy mogą starać się rolnicy w bankach współpracujących z ARiMR. Są to: Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank, a także w zrzeszonych w nich Bankach Spółdzielczych oraz w Banku Gospodarki Żywnościowej, ING Banku Śląskim, Banku PEKAO, Banku BZ WBK.

Kredyty klęskowe mogą być udzielane w zależności od rodzaju poniesionych strat. Są to kredyty inwestycyjne (linia nKL01) przeznaczone na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę,

Banki dysponują też kredytami obrotowymi (linia nKL02), które mogą być wykorzystane przez rolnika na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez klęski żywiołowe.

Wysokość oprocentowania kredytów klęskowych zależy od tego, czy rolnik posiada stosowne ubezpieczenia od skutków klęsk żywiołowych. Jeżeli rolnik zawarł takie ubezpieczenie, to oprocentowanie kredytu klęskowego wyniesie 1,5 procent w skali roku. Natomiast jeżeli takiego ubezpieczania nie ma, za kredyt będzie musiał zapłacić 2,8 procent Resztę należnego bankowi oprocentowania pokryje za niego ARiMR.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rolnictwo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz