Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dotacje z unii
01.02.2015 17:49

Dotacje z Unii dla inteligentnych specjalizacji regionu. Dostanie... mleczarstwo

Wspierane będą najmocniejsze strony gospodarki regionu, na których można oprzeć dalszy jego rozwój.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Tuchlinski/REPORTER)

Przemysł rolno-spożywczy, zwłaszcza mleczarstwo, medycyna i ekoinnowacje to niektóre dziedziny, które na Podlasiu mają być wspierane pieniędzmi z UE na badania i rozwój - zakłada projekt programu w tej sprawie.

W poniedziałek w Białymstoku zakończy się cykl spotkań, podczas których prezentowany jest projekt dotyczący tak zwanych inteligentnych specjalizacji, czyli najmocniejszych stron gospodarki regionu, na których można oprzeć dalszy jego rozwój.

Oprócz przemysłu rolno-spożywczego (mleko, przetwórstwo łososia, żywność tradycyjna), medycyny (np. diagnostyka chorób cywilizacyjnych, tzw. srebrna gospodarka, implanty medyczne) i ekoinnowacji (np. OZE) wskazano także na przemysł maszynowy (maszyny rolnicze) oraz drzewny (np. produkcja domów z drewna).

_ - Poszukujemy wewnętrznej siły, obszarów, w których możemy powiedzieć, że jesteśmy mocni. Każdy region musi spojrzeć, w jakim obszarze jest w stanie wygenerować siłę, która może spowodować, że powstaną nowe produkty, usługi, jakaś nowa myśl w globalnym świecie _ - wyjaśnił dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Daniel Górski. W Podlaskiem będzie to tym trudniejsze, że region ogólnie charakteryzuje się niższym rozwojem gospodarczym, a w dziedzinie badań i rozwoju (B+R) braki są duże.

W lutym programem zajmie się powołana specjalna grupa robocza składająca się ze specjalistów z różnych dziedzin i przedsiębiorców. W marcu projekt trafi pod obrady zarządu województwa, potem do Komisji Europejskiej i będzie podstawą do przyznawania dotacji unijnych z puli na badania i rozwój na nowe produkty, usługi, technologie.

Główny cel programu to wzrost nakładów na B+R, zwłaszcza w sektorze prywatnym. _ Żeby program się powiódł, musimy zwiększyć nakłady sektora prywatnego na badania i rozwój czterokrotnie do 2020 r. To olbrzymia praca do wykonania ze strony przedsiębiorców przede wszystkim _ - powiedział Górski.

Zaznaczył, że już teraz wiadomo - i zapisano to w programie - że nie uda się tego osiągnąć bez zwiększenia liczby firm w Podlaskiem, gdyż w tym regionie przedsiębiorczość jest słaba. _ Ten program jasno też mówi, że bez promowania postaw przedsiębiorczych, nie jesteśmy w stanie dogonić innych w nakładach na B+R, w poziomie innowacyjności _ - wskazał Górski. _ Najpierw musimy nauczyć się jako społeczeństwo być przedsiębiorczy, bo dziś mamy mniej przedsiębiorstw na mieszkańca niż w innych częściach Polski czy świata _ - dodał Górski. Dlatego w programie jest m.in. mowa o tym, by w szkołach obowiązkowo uczyć przedsiębiorczości innowacyjnej.

Wśród podlaskich _ perełek _ rozwojowych specjaliści wskazują m.in. na branżę spożywczą. _ Nikt tego nie będzie kwestionował. To czego nam natomiast brakuje to to, że nauka nie podążyła za tym przemysłem _ - mówił Górski.

Region stawia też na medycynę, bo działa tu wiodąca w kraju uczelnia medyczna - Uniwersytet Medyczny. _ Tutaj nie mamy natomiast potencjału w dużych przedsiębiorstwach, koncernach. O naszych mleczarniach możemy mówić, że to są koncerny. W medycynie mamy odwrotnie. Mamy uczelnię współpracującą z najlepszymi na świecie, która ma do tego największy w Polsce szpital kliniczny. To jest olbrzymi potencjał, który chcielibyśmy, żeby się przeniósł na sektor prywatny _ - tłumaczył Górski.

_ - My generalnie musimy zachęcać firmy do działalności badawczo-rozwojowej. To jest nasz największy problem, żeby firmy w ogóle chciały wydawać na to pieniądze _ - mówił Górski. Dodał, że region nie zamyka _ wąsko _ swoich specjalizacji. _ Musimy też patrzeć na dynamiczne sektory, które powstają, bo dziś możemy jeszcze czegoś nie wiedzieć _ - powiedział Górski.

Prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Andrzej Parafiniuk uważa, że aby konkurować z firmami z innych regionów o pieniądze z UE na B+R, podlaskie firmy będą musiały dostać z regionu wszelką możliwą pomoc, inaczej będzie im trudno. Jak powiedział, jest to konieczne zwłaszcza dlatego, że to w programach krajowych będzie większość pieniędzy UE na te cele. Ocenił, że trzeba też pracować nad zmianą podejścia naukowców do wdrażania w praktyce wyników badań, by nauka i biznes w regionie _ zbliżyły się do siebie _.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/34/m245538.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dofinansowania-z-unii-w-latach-2007-2013,69,0,1646917.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Fundusze unijne. Plan wykonany w 101 procentach
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/75/m306507.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/komisja-europejska-zatwierdzila-program-za,212,0,1681108.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) KE zatwierdziła program za miliard euro. Ile da?
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/7/m290055.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/program-operacyjny-infrastruktura-i,77,0,1679437.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Największy program zatwierdzony przez Unię
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/61/m89405.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pieniadze-z-unii-polscy-rolnicy-straca,227,0,1658595.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polscy rolnicy stracą pieniądze z Unii?
Tagi: dotacje z unii, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz