Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Embargo na polski drób. Białoruś znosi restrykcje

21
Podziel się:

Żywy drób i produkty drobiowe z województwa zachodniopomorskiego mogą już być eksportowane na Białoruś - poinformowała w poniedziałek Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza. Mińsk zniósł restrykcje 10 marca, a zostały one wprowadzone w listopadzie zeszłego roku w związku z szalejącym na północnym zachodzie Polski wirusem ptasiej grypy.

Embargo na polski drób. Białoruś znosi restrykcje
(PIOTR JEDZURA/REPORTER)
bELpVgcB

- To dobra wiadomość dla drobiarzy z województwa zachodniopomorskiego, które plasuje się na czwartym miejscu pod względem liczby sztuk utrzymywanego drobiu ogółem w Polsce - komentuje Łukasz Dominiak, dyrektor generalny rady.

Dominiak dodaje, że wirus ptasiej grypy w tym województwie występował jedynie wśród dzikiego ptactwa i że nie stwierdzono ani jednego przypadku zarażenia nim zwierząt hodowlanych. Mimo to Białoruś i kilka innych krajów (między innymi Kazachstan i Mołdawia) wprowadziły embargo.

Jeszcze dalej posunęły się Chiny, Wietnam, Tajwan i RPA, które - wbrew zasadom regionalizacji - całkowicie wstrzymały import drobiu z Polski.

bELpVgcD

- Mamy nadzieję, że za przykładem naszych wschodnich sąsiadów pójdą kolejne rynki i ponownie zaczną uznawać regionalizację. Jednym z naszych zadań jest przekonywanie państw, z którymi prowadzimy handel, że regionalizacja musi być zgodna z regułami międzynarodowymi i powinna dotyczyć jedynie obszarów objętych restrykcjami, a nie całych województw lub w skrajnych sytuacjach całego kraju. W przypadku Białorusi musimy wypracować właśnie takie rozwiązanie, a otwarcie się na drób z województwa zachodniopomorskiego jest pierwszym krokiem do dalszej współpracy - podsumowuje Dominiak.

bELpVgde
najważniejsze
czołówki
KOMENTARZE
(21)
alask
5 lata temu
Tylko, żeby nie przyszło im do głowy sprzedawanie mięsa z innych regionów pod marką zachodniopomorskiego. Bo Polak tak potrafi.
mundrol
5 lata temu
co by nie by jeść trzeba
:)
5 lata temu
To Dla Was -> Wyszukiwarka: PROROCTWA AMIGHTYWIND
bELpVgdf
Janusz
5 lata temu
Powinniśmy jak najszerzej współpracować z Białorusią.Wymiana handlowa powinna dynamicznie rosnąć.
vlv
5 lata temu
Batko Aleksandr, to dobry pan, lubi Polaków i chce dobrosąsiedzkich stosunków z Polską. Trzeba to docenić.
...
Następna strona