Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Embargo na polski drób. Białoruś znosi restrykcje

Embargo na polski drób. Białoruś znosi restrykcje

Fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER

Żywy drób i produkty drobiowe z województwa zachodniopomorskiego mogą już być eksportowane na Białoruś - poinformowała w poniedziałek Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza. Mińsk zniósł restrykcje 10 marca, a zostały one wprowadzone w listopadzie zeszłego roku w związku z szalejącym na północnym zachodzie Polski wirusem ptasiej grypy.

- To dobra wiadomość dla drobiarzy z województwa zachodniopomorskiego, które plasuje się na czwartym miejscu pod względem liczby sztuk utrzymywanego drobiu ogółem w Polsce - komentuje Łukasz Dominiak, dyrektor generalny rady.

Dominiak dodaje, że wirus ptasiej grypy w tym województwie występował jedynie wśród dzikiego ptactwa i że nie stwierdzono ani jednego przypadku zarażenia nim zwierząt hodowlanych. Mimo to Białoruś i kilka innych krajów (między innymi Kazachstan i Mołdawia) wprowadziły embargo.

Jeszcze dalej posunęły się Chiny, Wietnam, Tajwan i RPA, które - wbrew zasadom regionalizacji - całkowicie wstrzymały import drobiu z Polski.

- Mamy nadzieję, że za przykładem naszych wschodnich sąsiadów pójdą kolejne rynki i ponownie zaczną uznawać regionalizację. Jednym z naszych zadań jest przekonywanie państw, z którymi prowadzimy handel, że regionalizacja musi być zgodna z regułami międzynarodowymi i powinna dotyczyć jedynie obszarów objętych restrykcjami, a nie całych województw lub w skrajnych sytuacjach całego kraju. W przypadku Białorusi musimy wypracować właśnie takie rozwiązanie, a otwarcie się na drób z województwa zachodniopomorskiego jest pierwszym krokiem do dalszej współpracy - podsumowuje Dominiak.

Czytaj także
Polecane galerie
alask
2017-03-21 21:03
Tylko, żeby nie przyszło im do głowy sprzedawanie mięsa z innych regionów pod marką zachodniopomorskiego. Bo Polak tak potrafi.
mundrol
2017-03-21 16:47
co by nie by jeść trzeba
:)
2017-03-21 13:38
To Dla Was -> Wyszukiwarka: PROROCTWA AMIGHTYWIND
Pokaż wszystkie komentarze (21)