Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Duda: ustawa pomagająca hodowcom może wejść w życie już w poniedziałek

172
Podziel się:

Ustawa wspomagająca hodowców walczących z afrykańskim pomorem świń (ASF), może wejść w życie już w poniedziałek - powiedział prezydent Andrzej Duda w niedzielę podczas uroczystości dożynkowych w Spale. Dodał, że będzie przygotowana ustawa o ubezpieczeniach rolników od klęsk naturalnych.

Duda: ustawa pomagająca hodowcom może wejść w życie już w poniedziałek
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Ustawa dot. ASF zakłada wykup świń ze stref zagrożonych i przerób mięsa na konserwy, a następnie zakup tych produktów przez instytucje państwowe.

- Wiem o tym, że dziś wielu polskich rolników, hodowców trzody chlewnej jest dotkniętych klęską związana z Afrykańskim Pomorem Świń - mówił prezydent Duda w Spale. Przypomniał, że przygotowano już specjalną ustawę, która ma tym rolnikom pomóc.

- Ta ustawa przygotowana została w bardzo szybkim tempie, przeprowadzona w polskim parlamencie przy zgodzie politycznej (...) i trafiła na moje biurko w piątek, czyli w dniu, w którym została uchwalona przez Senat RP. I w tym samym dniu została przeze mnie podpisana. A że ma termin wejścia w życie z chwila jej ogłoszenia, (...) jest możliwość, że ona wejdzie w życie już jutro, jeżeli jutro zostanie opublikowana - zapowiedział prezydent.

- Jest wielkim obowiązkiem polskich władz, prezydenta RP, ministra rolnictwa, (...) dbanie o to, aby państwo miało pieczę nad polskim rolnikiem. To jest wielki obowiązek władz. My ten obowiązek rozumiemy w sposób poważny - oświadczył.

- Podstawą pracy rolnika jest ziemia. Rolnik nie da rady pracować, nie będzie rolnikiem, jeżeli nie będzie miał ziemi w swoich rękach, którą będzie mógł uprawiać - dodał A.Duda.

- Cieszę się ogromnie, że wreszcie przez polski rząd, parlament i prezydenta RP została przyjęta ustawa, która zapewnia to, że ziemia pozostanie w rękach rolników, tych, którzy umieją ją uprawiać, tych, którzy wiedzą, w jaki sposób ją spożytkować - mówił.

Prezydent wyraził też nadzieję, że w niedługim czasie powstanie ustawa, "która zabezpieczy nas przed tym, co w rolnictwie chyba najtrudniejsze".

- Bo wiedzę można zdobyć, maszyny można nabyć, ale za aurę, za pogodę, za klęskę żywiołową, która przyjdzie, za suszę, za gradobicie, za inne tego typu zdarzenia, które zniszczyć mogą plony, za przymrozek nikt nie odpowiada - dodał.

- Pytanie, co ma zrobić rolnik w takiej sytuacji, kiedy przychodzi na niego takie nieszczęście? Otóż nic nie może zrobić, jeżeli nie zostanie wsparty. I dlatego jest niezbędne i potrzebne i dziękuję, że polski rząd nad tym pracuje, że będzie utworzona ustawa w tej sprawie, odpowiednie ubezpieczenie dla rolników na wypadek klęsk żywiołowych - poinformował prezydent.

Jak dodał, takie ubezpieczenie, "które będzie pozwalało im spokojnie i bezpiecznie, bez troski o byt w następnym roku, pracować na roli, budować plon, dbać o to, by Polacy, ci którzy na roli nie pracują, mieli co jeść. By mogli kupić polski chleb wytworzony z polskiego ziarna".

- Praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa i społeczeństwa, wymaga wielkiego wysiłku i wiedzy - powiedział Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich. Podkreślił, że polska żywność jest powodem do dumy.

- To zaszczyt dla prezydenta Rzeczypospolitej, że może zaprosić do siebie polskich rolników po to, żeby im podziękować i otrzymać od nich wspaniałe dary. Ogromnie za to dziękuję w imieniu całego polskiego narodu, całego naszego społeczeństwa - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że praca rolników wymaga wielkiego wysiłku, a dzisiaj także olbrzymiej wiedzy. Dodał, że w pracy rolników także przysłowiowe szczęście związane choćby z aurą odgrywa tak ogromne znaczenie.

Prezydent dodał, że praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa i polskiego społeczeństwa. - Albowiem bezpieczeństwo żywnościowe ma charakter absolutnie strategiczny - zauważył.

- A my wszyscy, dzięki państwa pracy, dzięki pracy polskich rolników jesteśmy z polskiej żywności tak ogromne dumni i słuchamy kiedy jest ona chwalona praktycznie wszędzie tam, gdzie jest dostępna na świecie - powiedział prezydent Duda. Dodał, że polskie produkty są poszukiwane na świecie.

- To już 89 lat od pierwszych dożynek prezydenckich, na które wtedy w II Rzeczypospolitej polskich rolników zaprosił pan prezydent Ignacy Mościcki - przypomniał prezydent Duda.

Przypomniał, że pierwsze dożynki nawiązujące do tradycji II RP w 2000 r. organizował prezydent Aleksander Kwaśniewski, kontynuowali je kolejni prezydenci - Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski - dodał Andrzej Duda.

- Cieszę się ogromnie, że państwo przyjmujecie także i moje zaproszenie jako prezydenta RP i możemy się tutaj spotkać - powiedział prezydent.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(172)
memo
8 lat temu
To schlebianie i mizdrzenie się do Polskości jest fałszywe.Prawda działa w czasie.
pamięta?
8 lat temu
Prez. Mościcki zdelegalizował Brith Bnei
markus1540
8 lat temu
A śpiocha ministra nie było na dożynkach?????
katoliczka
8 lat temu
TO KOMU BĘDĄ DAWAĆ TE PUSZKI Z ZATRUTYM MIĘSEM?????
WW
8 lat temu
NIECH "PAN " MINISTER POGADA Z ROLNIKAMI W KWESTII USTAWY O OBROCIE ZIEMIĄ:))))) TO USŁYSZY ZGOŁA COŚ INNEGO NIŻ NAWIJA NOTARIUSZOWI NA USZY:)) A TRUDNOŚCI - PRZECIEŻ JESTEŚMY POTEGĄ WIĘC NIECH JURGIEL ZMUSI PUTINA ALBO MERKEL BY NAKAZALI SWOIM MINISTROM CZY WRĘCZ SWOIM SUWERENOM ZŻERAĆ POLSKIE JABŁKA I ŚWINIE:)))) POMACHALI SZABELKAMI TO TERAZ NIECH ROZWIĄŻĄ PROBKLEMY KTÓRYCH NAROBILI
...
Następna strona