Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksport towarów do Chin. Marek Sawicki chce uruchomić sprzedaż wieprzowiny i jabłek

0
Podziel się:

Minister rolnictwa Marek Sawicki rozpoczyna wizytę w Chinach. Spotka się z chińskim ministrem rolnictwa.

Eksport towarów do Chin. Marek Sawicki chce uruchomić sprzedaż wieprzowiny i jabłek
(Anne Akers/Flickr)
bEKNYjYR

Minister rolnictwa Marek Sawicki rozpoczyna wizytę w Chinach. Spotka się z tantejszym ministrem rolnictwa. Rozmowy będą dotyczyły otwarcia chińskiego rynku na polskie produkty, między innymi wieprzowinę i jabłka.

- To kontynuacja starań Polski mających na celu szerszy dostęp polskich produktów spożywczych na tamtejszy rynek, m.in. poprzez możliwość wznowienia sprzedaży do Chin polskiej wieprzowiny, a także rozpoczęcie eksportu jabłek. Zależy nam także na zatwierdzeniu przez stronę chińską uprawnień eksportowych dla nowych zakładów drobiarskich - poinformował w komunikacie przed wylotem do Chin minister Sawicki.

Resort rolnictwa poinformował, że podczas wizyty zaplanowane są rozmowy z ministrem rolnictwa Chin (jednocześnie szefem Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny) Zhi Shuping.

bEKNYjYT

Sawicki weźmie też udział w seminarium dotyczącym międzynarodowej współpracy w zakresie inspekcji i kwarantanny. - Będzie ono doskonałą okazją do omówienia trwających już prac nad procedurami weterynaryjnymi i fitosanitarnymi, których finalizacja umożliwi dostęp do rynku chińskiego większej ilości polskich produktów spożywczych - ocenia polskie ministerstwo rolnictwa.

Zobacz także: Polskie firmy mogą eksportować więcej żywności do Chin

Sawickiemu w Chinach będą towarzyszyli przedstawiciele kierownictwa Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

W 2014 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin wyniosła 163,4 mln euro, wobec 157,5 mln euro w roku 2013. Główne produkty eksportowe w 2014 r. to: mleko i śmietana zagęszczone (23,1 mln euro), serwatka (17,8 mln euro), mięso wieprzowe (11,2 mln euro), mięso i jadalne podroby z drobiu (9,6 mln euro). Bilans wymiany handlowej jest ujemny, mają na to wpływ m.in. zakaz importu wieprzowiny z Polski wprowadzony w lutym 2014 r. po wykryciu w naszym kraju afrykańskiego pomoru świń.

bEKNYjYZ

Ministerstwo rolnictwa zaznacza, że aktywnie promuje polską żywność na rynku chińskim. Na początku maja targi SIAL w Szanghaju, na których była duża reprezentacja polskich firm, odwiedziła wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk. A na wrześniowe targi Polagra w Poznaniu został zaproszony chiński minister rolnictwa.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKNYjZu
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)