Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Embargo na jabłka. Białoruś chce współpracować z polskimi sadownikami

0
Podziel się:

Nasi wschodni sąsiedzi nie będą kupowali od nas tych owoców w celu reeksportu na rynek rosyjski.

Embargo na jabłka. Białoruś chce współpracować z polskimi sadownikami
(AlexRaths/iStockphoto)

Białorusini są zainteresowani wspólnymi inwestycjami w przetwórstwo jabłek, nie zwiększą jednak zakupów tych owoców w Polsce - poinformował dziś prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.

W czwartek na Białorusi przedstawiciele branży sadowniczej rozmawiali nt. możliwości współpracy w agrobiznesie. Jak mówił Maliszewski, nasi wschodni sąsiedzi chcą przede wszystkim zainwestować w przetwórstwo jabłek. Nie będą natomiast kupowali od nas tych owoców w celu reeksportu na rynek rosyjski.

Wyjaśnił, że Białoruś sama produkuje sporą ilość jabłek, ale są one słabej jakości i nadają się raczej do przetwórstwa. Obecnie nie planują więc zakupów jabłek w Polsce, ale prawdopodobnie, tak jak w ubiegłych latach, kupią od nas w zimie jabłka deserowe.

W 2013 roku eksport jabłek na Białoruś wyniósł 145 tys. ton.

Jak zaznaczył Maliszewski była to rozmowa wstępna i teraz trzeba przeanalizować możliwości inwestycyjne. Dodał, że na razie nie ustalono terminu kolejnego spotkania.

Na początku tygodnia na Białorusi był minister rolnictwa Marek Sawicki, który spotkał się z wicepremierem Michaiłem Rusym, merem Mińska i szefem inspekcji weterynaryjnej.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że rozmowy dotyczyły obecności polskich producentów żywności na rynku białoruskim. Odbyła się też konferencja z przedstawicielami dużych zakładów przetwórczych na Białorusi. - _ Zakłady zobowiązały się do uruchomienia zakupów produktów żywnościowych z Polski: surowców i produktów przetworzonych, by dalej je przetworzyć i reeksportować na obszar Unii celnej bądź wykorzystywać na własne potrzeby żywnościowe _ - powiedział Sawicki.

W 2013 roku Rosja była największym odbiorcą polskich jabłek. Kupiła od nas ponad 677,6 tys. ton, czyli o 16 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)