Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Embargo na mięso z Unii. Białoruś szuka innych dostawców

0
Podziel się:

Polska była w ubiegłym roku największym eksporterem wieprzowiny do tego kraju - wysłaliśmy tam 42,5 tys. ton.

Embargo na mięso z Unii. Białoruś szuka innych dostawców
(Bartosz Krupa/East News)

Wiceminister rolnictwa Białorusi Wasil Siedzin przypomniał, że ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryto w Polsce i na Litwie. - _ Nie możemy wwozić tego mięsa, dlatego razem z Rossielchoznadzorem (Rosyjską Federalną Służbą Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego) rozpatrujemy opcje importu wieprzowiny z innych państw. Jest na przykład możliwość sprowadzania jej z Kanady _ - oznajmił.

Dziś rozmowy z ministrem rolnictwa Białorusi Leanidem Zajacem oraz wicepremierem Michaiłem Rusym przeprowadziła w Mińsku polska wiceminister rolnictwa Krystyna Gurbiel. Jak powiedziała, w ich trakcie nie wypracowano żadnych konkretnych decyzji.

_ - Nie doszliśmy do żadnych konkretnych decyzji - powiedziała Gurbiel. - Zresztą nie spodziewaliśmy się, że w trakcie tych rozmów zostaną podjęte. Natomiast mieliśmy rozmowę zarówno z ministrem rolnictwa, jak i z wicepremierem. Myślę, że to świadczy o tym, że na Białorusi kwestia współpracy z Polską, a zwłaszcza importu z Polski mięsa wieprzowego, jest rzeczą istotną _.

Dodała, że ustalono, iż rozmowy będą kontynuowane. - _ Białoruś oczywiście działa w ramach Unii Celnej (Białorusi, Rosji i Kazachstanu), więc ma swoje uwarunkowania formalne _ - powiedziała.

Białoruś wprowadziła zakaz wwozu i tranzytu wieprzowiny z Litwy w styczniu, a w drugiej połowie lutego - z Polski, co było związane z wykryciem w obu tych państwach przypadków afrykańskiego pomoru świń.

W zeszłym roku dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń stwierdzono także na Białorusi: w obwodzie grodzieńskim na zachodzie kraju oraz w obwodzie witebskim na północy. Przystąpiono wówczas do masowego wybijania świń w tych obwodach, a także do odstrzału dzików. Według danych państwowego urzędu statystycznego Biełstat w ciągu roku pogłowie świń w kraju spadło prawie o 20 proc.

Zajac informował w lutym, że w związku z tym na Białorusi wyprodukowano w zeszłym roku o 15 tys. ton wieprzowiny mniej. We wtorek Siedzin zapewnił jednak, że pogłowie świń na Białorusi zostanie przywrócone do 2015 r.

Niedostatek wieprzowiny spowodował wzrost jej cen. Jak podkreśla niezależna gazeta internetowa _ Biełorusskije Nowosti _ kilogram wieprzowiny kosztuje obecnie na Białorusi 120-150 tys. rubli białoruskich (36-45 zł), podczas gdy w Polsce i na Ukrainie 22-23 zł, a na Litwie niecałe 20 zł.

Polska była w ubiegłym roku największym eksporterem wieprzowiny na Białoruś - wyeksportowaliśmy tam 42,5 tys. ton. W pierwszym kwartale bieżącego roku nastąpił spadek importu polskiej wieprzowiny na Białoruś. Wwieziono jej zaledwie 2,3 tys. ton, podczas gdy w analogicznym kwartale roku ubiegłego było to 7,1 tys. ton.

W sumie wartość polskiego eksportu na Białoruś w I kwartale b.r. jednak wzrosła (wyniosła 67,5 mln euro wobec 66,8 mln w I kwartale ub.r.), gdyż spadek eksportu wieprzowiny rekompensował wzrost importu innych artykułów, np. mleka.

Afrykański pomór świń po raz pierwszy został zanotowany w 1903 roku w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki, powodując duże straty ekonomiczne, ponieważ nie ma na nią szczepionki. Nie jest jednak groźna dla ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)