Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Embargo na polskie mięso. Duży spadek eksportu polskiej wieprzowiny

0
Podziel się:

Dotyczy to szczególnie eksportu żywca, mięsa, podrobów i przetworów poza Unię Europejską.

Embargo na polskie mięso. Duży spadek eksportu polskiej wieprzowiny
(Bartosz Krupa/East News)
bEKOdDDp

Eksport żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych z Polski poza Unię Europejską spadł o 45,6% r/r w okresie styczeń-listopad ub.r. i wyniósł 170,4 tys. ton, podał Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych, powołując się na dane Komisji Europejskiej.

Ogółem wszystkie kraje UE wyeksportowały w tym czasie poza wspólny rynek 2,70 mln ton wieprzowiny, co oznacza spadek o 6,0%, podano w raporcie.

_ Obniżenie eksportu mięsa i przetworów w omawianym okresie tego roku to głównie efekt zakazu importu wieprzowiny z UE wprowadzonego przez Rosję pod koniec stycznia 2014 r. z uwagi na afrykański pomór świń. Znacznie zmniejszyły również zakupy Ukraina i Białoruś _ - czytamy w raporcie.

bEKOdDDr

Głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE w omawianym okresie tego roku były kraje azjatyckie: Chiny, Hongkong, Japonia, Korea Płd. i Filipiny. Największy wolumen mięsa i produktów wieprzowych wyeksportowały na rynki trzecie tradycyjnie Niemcy, Dania, Hiszpania, Holandia, Francja i Polska.

Z grona ważniejszych eksporterów, większość krajów zanotowała spadki wywozu, najsilniejsze obniżki dotyczyły Polski, Belgii i Francji. Zwiększyły natomiast sprzedaż na rynki trzecie m.in. Hiszpania, Holandia, Węgry i Wielka Brytania.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKOdDDS
wiadmomości
wiadomości
KOMENTARZE
(0)