Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Embargo na polskie mięso. Ukraina skłonna do otwarcia rynku?

0
Podziel się

Rozmowy dwustronne w sprawie wołowiny prowadzone są już od wielu lat.

Embargo na polskie mięso. Ukraina skłonna do otwarcia rynku?
(Hubert Matys/REPORTER)
bErVjwWd

Minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał w środę z ministrem polityki rolnej i gospodarki żywnościowej Ukrainy Ihorem Szwajką o utrzymywanym przez ten kraj zakazie importu z Polski wołowiny, bydła oraz świń, wieprzowiny i produktów wieprzowych.

Wczoraj Sawicki informował, że strona ukraińska rozważa zniesienie embarga na polską wieprzowinę. Ze środowego komunikatu resortu rolnictwa po rozmowie telefonicznej ministrów wynika, _ że strona ukraińska nie będzie stawiała żadnych nieuzasadnionych przeszkód w tym zakresie _.

_ Minister Sawicki, zwracając uwagę na to, że rozmowy dwustronne w sprawie wołowiny prowadzone są już od wielu lat, wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie zakończą się one decyzją Ukrainy o wznowieniu możliwości importu w tym zakresie _ - podał resort na swojej stronie internetowej. Podkreślił, że polski minister uznaje, iż utrzymywanie zakazu jest nieuzasadnione.

bErVjwWf

Sawicki zapewnił swojego ukraińskiego rozmówcę, że Polska podjęła wszelkie działania bioasekuracyjne, zgodne z prawem UE i przepisami międzynarodowymi ws. afrykańskiego pomoru świń (ASF). Poinformował, że poza przypadkami ASF, wykrytymi w Polsce w lutym u dwóch padłych dzików, nie zaobserwowano nowych zachorowań. _ Należy więc stwierdzić, że wirus ten nie migruje _ - czytamy w komunikacie.

Ministrowie ustalili, że podczas spotkania przedstawicieli służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy podczas Sesji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt 28 maja w Paryżu zostaną omówione wszystkie kwestie weterynaryjne dotyczące eksportu na Ukrainę. Sawicki zaproponował również, aby po tych rozmowach, ukraińscy inspektorzy przyjechali do Polski, by zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez polskie służby weterynaryjne ws. ASF.

Z kolei podczas Targów _ Agro _ w Kijowie 4 czerwca planowane jest spotkanie szefów resortów rolnictwa Polski i Ukrainy. _ Zostanie na nim wypracowane wspólne stanowisko dotyczące współpracy w obszarze rolnictwa _ - podał resort.

W ubiegłym roku eksport wieprzowiny na Ukrainę wyniósł 19,2 tys. ton o wartości 138 mln zł (33 mln euro). Polską wieprzowinę importują nadal np. takie kraje, jak Wietnam, Stany Zjednoczone, czy Hong Kong.

bErVjwWl

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/254/m305150.jpg ) ] (http://agrobiznes.money.pl/artykul/tani-import-zywnosci-z-ukrainy-nie-zaszkodzi-polsce,201,0,1524425.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tani import żywności z Ukrainy nie zaszkodzi Polsce?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m299467.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kryzys;na;ukrainie;arsenij;jaceniuk;wyklucza;dwustronne;rozmowy;z;rosja,10,0,1542154.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jaceniuk o dwustronnych rozmowach z Rosją
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m308275.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybory;na;ukrainie;frekwencja;moze;siegnac;70;procent,88,0,1541976.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ilu Ukraińców pójdzie do urn? Są szacunki
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/78/m302414.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;na;ukrainie;lider;zostawia;konkurentow;w;tyle,8,0,1541384.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Najnowszy sondaż przed wyborami na Ukrainie
bErVjwWG
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)