Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Embargo na polskie warzywa i owoce. Sawicki prosi spotkanie

0
Podziel się:

Minister skierował pismo do komisarzy Unii Europejskiej.

Embargo na polskie warzywa i owoce. Sawicki prosi spotkanie
(PAP/Leszek Szymański)

Minister rolnictwa Marek Sawicki (na zdjęciu) wystosował listy do komisarzy Unii Europejskiej z prośbą o spotkanie w najbliższym czasie w związku z wprowadzeniem przez Federację Rosyjską embarga na polskie owoce i warzywa.

Pisma zostały skierowane do komisarza ds. zdrowia Tonio Borga, ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Daciana Ciolosa oraz ds. handlu Karla De Guchta - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

Minister podkreśla, że wprowadzone 1 sierpnia przez Rosję embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski jest decyzją polityczną, będącą retorsją na sankcje finansowo-gospodarcze wprowadzone przez Unię Europejską. Minister zwraca uwagę, że łączne straty dla polskiego sektora owoców i warzyw mogą wynieść w efekcie około 500 mln euro.

Sawicki oczekuje także, że w duchu solidarności europejskiej, wdrożone zostaną odpowiednie działania ograniczające negatywne skutki rosyjskiego embarga zarówno dla polskich, jak i pozostałych producentów owoców i warzyw w Unii Europejskiej.

Wczoraj odbyło się także w resorcie rolnictwa posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Uczestniczący w jego obradach minister Marek Sawicki powołał grupę zadaniową ds. łagodzenia skutków związanych z embargiem nałożonym przez Rosję na polskich producentów owoców i warzyw - poinformowało biuro prasowe resortu.

Zadaniem tej grupy jest analiza sytuacji na tym rynku oraz skutków wprowadzenia embarga. Aktualnie grupa przygotowuje niezbędne dokumenty do wniosku ministra o uruchomienie unijnej pomocy dla producentów owoców i warzyw.

W czwartek odbędzie się pierwsze robocze spotkanie ekspertów z Komisją Europejską - informuje resort rolnictwa.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)