Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Embargo na przetwory mięsne "niewiele zmienia"

0
Podziel się:

Ilość przetworzonej wieprzowiny sprzedawanej do Rosji jest marginalna - mówi Marek Sawicki.

Embargo na przetwory mięsne "niewiele zmienia"
(Hubert Matys/REPORTER)
bEDIglCJ

Ministerstwo rolnictwa nie otrzymało od Rosji oficjalnego powiadomienia o wprowadzeniu embarga na przetwory wieprzowe - poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki.

Jak mówił, o sprawie embarga informuje jedynie rosyjska agencja _ Interfax _. Dodał, że takiej informacji o embargu nie dostała także EFSA (Europejska komisja ds. Bezpieczeństwa Żywności).

Sawicki zapytany przez dziennikarzy, co się stanie, gdyby okazało się, że Rosja wprowadzi takie embargo od 7 kwietnia, powiedział, że _ z punktu widzenia rynkowego niewiele to zmienia _, bo ilość przetworzonej wieprzowiny sprzedawanej do Rosji _ jest marginalna _. Wyjaśnił, że jeżeli chodzi o produkty mięsne przetworzone, to _ były eksportowane wyroby wielogatunkowe _ i specjalne odżywki dla dzieci, w których oprócz wieprzowiny znajdowała się wołowina i inne produkty.

bEDIglCL

5 lutego br. Rosja zezwoliła na import gotowych produktów z mięsa wieprzowego poddanych obróbce termicznej w temperaturze powyżej 80 stopni Celsjusza. W praktyce dotyczyło to konserw mięsnych.

Sawicki zaznaczył, że dotąd, _ mimo że oficjalnego komunikatu nie było, to wieprzowina świeża i przetworzona z Polski do Rosji nie była eksportowana _. Minister przypomniał że od 29 stycznia w całej UE obowiązuje rosyjski zakaz importu wieprzowiny i żaden z lekarzy weterynarii państw unijnych nie może wystawić świadectwa na eksport tego mięsa.

Jak poinformował Sawicki, z analiz wynika, że oprócz wieprzowiny, pozostała żywność jest na bieżąco eksportowana i eksport ten jest nawet większy niż rok temu. _ - Może to wynikać ze zwiększonego zapotrzebowania rynku rosyjskiego bądź chęci gromadzenia dodatkowych zapasów przez importerów rosyjskich _.

Sytuacja z wieprzowiną niepokoi jednak polskich sadowników, którzy do Rosji eksportują większość swojej produkcji. Jednak teraz - jak podkreślił szef resortu rolnictwa - żadnych problemów z eksportem jabłek nie ma. Również bez zakłóceń przebiega eksport produktów mleczarskich.

bEDIglCR

Minister podkreślił, że rozmowy pomiędzy Federacja Rosyjską a UE prowadzi Komisja Europejska i służby inspekcyjne Rosji. Państwa członkowskie zostały zobowiązane od powstrzymania się od indywidulanych kontaktów. - _ Chcemy wspólnie doprowadzić do sytuacji uznania przez Rosję prawa europejskiego w zakresie bezpieczeństwa żywności _ - powiedział Sawicki.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/m280970.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/embargo;na;unijne;mieso;import;nie;wczesniej;niz;za;dwa;miesiace,209,0,1472209.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Embargo na unijne mięso jeszcze przez... _ - Wcześniej niż za dwa miesiące nie widzę perspektyw (zniesienia ograniczeń) - _ powiedział szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/m277964.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/bank;centralny;rosji;wzrost;gospodarczy;spadnie;ponizej;1;proc;,236,0,1508588.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja: wzrost gospodarczy spadnie. O ile? Wzrosnąć też może inflacja, co ograniczy możliwość obniżenia stóp procentowych przez bank.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/m131271.jpg ) ] (http://zmieniacunie.money.pl/afrykanski;pomor;swin;rosja;wprowadza;zakaz;importu;miesa;z;polski;i;litwy;unia;reaguje,159,0,1505439.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Komisja Europejska reaguje na nowe rosyjskie embargo na mięso Tymczasem Leszek Miller obawia się, że _ sankcje ze strony Rosji mogą być rozszerzone na owoce, warzywa, mleko i pieczarki _. I apeluje do premiera o pakiet środków zaradczych.
bEDIglDm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)