Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE wygrywa w WTO ws. rosyjskiego embarga na wieprzowinę

20
Podziel się:

Zespół orzekający Światowej Organizacji Handlu (WTO) potwierdził w piątek, że rosyjski zakaz importu żywych świń, świeżej wieprzowiny i innych produktów wieprzowych z UE jest nielegalny w świetle zasad handlu międzynarodowego - podała KE.

UE wygrywa w WTO ws. rosyjskiego embarga na wieprzowinę
(Fotolia)

Aktualizacja: 17:50

Orzeczenie dotyczy embarga nałożonego przez Rosję na początku 2014 r. z powodu występowania przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) na obszarach UE graniczących z Białorusią.

Według Komisji rozstrzygnięcie potwierdza, że działania podejmowane przez Rosję w stosunku do UE nie mają praktycznie związku z realnym zagrożeniem sanitarnym lub zdrowotnym. "Produkty z UE są bezpieczne i kraje importujące nie powinny wprowadzać nieuzasadnionych ograniczeń. W przypadku większości produktów ograniczenie handlu ma podłoże polityczne" - wskazano w komunikacie KE.

Zespół orzekający WTO uznał, że odmowa przyjęcia przez Rosję importu niektórych produktów z UE i odpowiedniego dostosowania świadectw przywozowych jest równoznaczna z zakazem importu z całej UE.

"Nie ma to umocowania w międzynarodowych normach i jest sprzeczne z postanowieniami Porozumienia WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych (porozumienie SPS)" - podkreśliła Komisja. Zakazy importu nałożone indywidualnie na Polskę, Litwę i Estonię spotkały się z taką samą krytyką ze strony zespołu orzekającego WTO.

"Orzeczenie stanowi wyraźne wezwanie dla Rosji i wszystkich członków WTO do przestrzegania międzynarodowych norm, zwłaszcza zasady regionalizacji (która zezwalałaby na handel z regionami kraju uznanymi za wolne od szkodników lub chorób, nawet jeśli status zdrowotny w innych częściach kraju jest niekorzystny) oraz warunku przeprowadzenia oceny ryzyka opartej na dowodach naukowych" - wskazała KE.

Według WTO państwa członkowskie tej organizacji mogą korzystać z przysługującego im prawa do określenia odpowiedniego poziomu ochrony sanitarnej i stosownego ograniczenia importu na podstawie zagrożeń sanitarnych, o ile jest to zgodne z zasadami Organizacji.

Według KE ustalenia zespołu orzekającego WTO mają znaczenie systemowe, ponieważ przypominają one Rosji o jej zobowiązaniach międzynarodowych, których nie można ignorować czy też traktować wybiórczo.

Komisja zapowiedziała, że UE nadal będzie korzystać z procedur WTO, aby zapewnić skuteczne przestrzeganie zasad handlu międzynarodowego. Niedawno UE wszczęła procedury WTO w sprawie szeregu barier handlowych wprowadzonych przez Rosję, między innymi opłat recyklingowych od samochodów, wysokich ceł na papier i inne produkty oraz ceł antydumpingowych na samochody dostawcze.

Od sprawozdania zespołu orzekającego przysługuje prawo do odwołania w terminie 60 dni. Jeżeli odwołanie nie zostanie złożone w tym czasie, sprawozdanie zostanie przyjęte i Rosja będzie zobowiązana dostosować się do zalecenia.

Rosja zakazała importu wieprzowiny z UE w styczniu 2014 r. w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na Litwie. Przypadki ASF u dzików i świń wystąpiły potem także we wschodniej Polsce. Komisja Europejska od początku twierdziła, że decyzja rosyjskich służb nadzoru weterynaryjnego jest nieproporcjonalna. W kwietniu 2014 r. KE wniosła skargę w tej sprawie do Światowej Organizacji Handlu.

Z kolei w sierpniu 2014, w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie, Moskwa wprowadziła embargo na import produktów rolno-spożywczych z UE. Embargo objęło także mięso wieprzowe świeże, schłodzone i mrożone.

najważniejsze
promowane
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
pk
8 lat temu
CZY UKRAINIE TEŻ NAKAZANO NA IMPORT Z POLSKI? PRZECIEŻ JESTEŚMY W UNI
legal
8 lat temu
Czy wojna ekonomiczna rozpoczęta przeciwko Rosji przez USA i UE w postaci sankcji ekonomicznych jest legalna. Jeśli tak, to kontrsankcje Rosji tak samo są legalne. Rosja olewa takie zagrywki, i słusznie.
raf12312431
8 lat temu
dziwne czy prawo tez dziala w druga strone przeciez zostaly tez nalozone restrykcje przez UE bo to tez jest ograniczenie handlu
olo
8 lat temu
A tak na marginesie, czemu ogniska epidemii pomoru świń zawsze znajdują się na wschodzie kraju?, czemu nie w Gorzowie, Szczecinie, Poznaniu?. Tam gdzie jest tak zwany mały ruch graniczny.
Lola
8 lat temu
Szkoda tylko że autor artykułu nie raczył nas poinformować co orzeczenie WTO daje nam w praktyce. Czy mamy jakieś realne szanse wymóc na Rosji zniesienie importu poprzez np nakładanie kar przez WTO. Czy mamy szanse na zasądzenie przez arbitraż WTO odszkodowania na pokrycie utraconych korzyści. Bo jeżeli to tylko jest orzeczenie co do meritum i bez sankcji to niewiele nam to daje