Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Embargo Rosji na polskie owoce i warzywa? Czy wizja embarga jest rzeczywista?

0
Podziel się:

Rosja prowadząc obecną politykę zagraniczną wystawia się na sankcje zachodu. Jednak polityka zagraniczna Rosji nie pozostaje bez odpowiedzi wprowadzając sankcje...

Embargo Rosji na polskie owoce i warzywa? Czy wizja embarga jest rzeczywista?

Rosja prowadząc obecną politykę zagraniczną wystawia się na sankcje zachodu. Jednak polityka zagraniczna Rosji nie pozostaje bez odpowiedzi wprowadzając sankcje wobec krajów wspierających działania tymczasowego rządu Ukrainy.

Czy w tej sytuacji nasze wsparcie dla Ukrainy jest polityką, która nie zagraża interesom krajowych producentów owoców i warzyw?

Zdaniem Michała Koleśnikowa (analityk BGŻ), rolnicy bardzo odczuliby wprowadzenie embarga na nasze owoce i warzywa. Polscy producenci nadal wysyłają owoce z ubiegłorocznych zbiorów.
Rosja jest odbiorcą 60 % eksportu polskich jabłek. Ale do Rosji trafia także bardzo dużo pomidorów, kapusty, świeżych ogórków.

Eksport polskiej żywności do Rosji stanowi 1/15 naszego eksportu o wartości 1,250 mld euro. Kolejnym ciosem dla polskich producentów mogłoby być wprowadzenie sankcji na nabiał, który w skali eksportu do Rosji zajmuje równie wysoką pozycję.

Wprowadzenie sankcji nie pozostanie jednak bez konsekwencji w samej Rosji, gdzie w przypadku samego eksportu jabłek odbiło by się wyraźnym skokiem cen na rosyjskim rynku owoców.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)