Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusz stabilizacji dla rolników. Sawicki: na początek około 500 mln zł

0
Podziel się:

Powołanie takiego funduszu do końca roku zapowiedziała wczoraj w expose premier Ewa Kopacz.

Fundusz stabilizacji dla rolników. Sawicki: na początek około 500 mln zł
(Krystian Dobuszyński/Reporter)

Fundusz stabilizacji dochodów rolniczych, który ma powstać do końca roku, zostanie na początek zasilony kwotą 400-500 milionów złotych z kredytu - zapowiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że do funduszu może trafiać rocznie około 150 milionów złotych.

Powołanie takiego funduszu do końca roku zapowiedziała wczoraj w expose premier Ewa Kopacz. Powodem są coraz częstsze przypadki braku terminowej zapłaty rolnikom za dostarczony towar lub drastyczne spadki cen skupu.

Na początku sierpnia rząd zaakceptował założenia ustawy w tej sprawie. _ - W tej chwili jesteśmy już na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów _ - powiedział dziś szef resortu rolnictwa.

Jak podkreślił Sawicki, odpisy na fundusz mają pochodzić ze sprzedanych przez rolników produktów. _ Będzie on miał charakter funduszu prywatnego, zarządzanego przez rolników i przedsiębiorców _ - dodał. Utworzą go odpisy w wysokości 0,2 proc. od wartości sprzedanych produktów. - _ Rocznie w funduszu może być 140-150 mln zł uzbieranych środków. Na początek chcemy go zasilić kwotą startową 400-500 mln zł; będą pochodziły z kredytu niskooprocentowanego, spłacanego w ciągu minimum 10 lat. Będzie to kredyt albo z BGK, albo z innego banku _ - zapowiedział.

Rolnicy będą mogli uruchomić środki z funduszu, jeżeli ich dochody spadną o ponad 30 proc. średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lat. Powodem może być klęska żywiołowa, która nie jest objęta ubezpieczeniem, ograniczenia weterynaryjne lub fitosanitarne z powodu chorób zwierząt i roślin, gwałtowny spadek cen produktów rolnych lub też nieuzyskanie zapłaty od podmiotów, które kupiły produkty rolne.

Sawicki zaznaczył jednak, że korzystać będą mogli z funduszu ci rolnicy, którzy mają wieloletnie umowy z odbiorcami i przetwórcami.

Zauważył, że w związku z nowym rozwiązaniem gospodarstwa rolne będą musiały prowadzić uproszczoną rachunkowość przychodów i rozchodów. Według niego _ spora ich część taką ewidencję już prowadzi _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)