Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
promowane
16.01.2015 12:55

Gospodarowanie opakowaniami po środkach ochrony roślin

Zgodnie z prawem polskim, opakowania po niebezpiecznych środkach, wykorzystywanych w rolnictwie, w tym po środkach ochrony roślin, powinny zostać odpowiednio...

Podziel się
Dodaj komentarz

Zgodnie z prawem polskim, opakowania po niebezpiecznych środkach, wykorzystywanych w rolnictwie, w tym po środkach ochrony roślin, powinny zostać odpowiednio zagospodarowane. Rolnik ma obowiązek zwrotu opakowań, sklepy muszą je przyjąć, a producenci i importerzy zorganizować system zbierania i zagospodarowania takich opakowań.
Rolnicy dzięki Systemowi Zbiórki Opakowań mają rozwiązany problem opakowań po środkach ochrony roślin. Opakowania trzykrotnie wypłukane oddają do punktu sprzedaży, nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów.
Od roku 2004 w Polsce funkcjonuje System Zbiórki Opakowań, koordynowany i zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. W ramach tego Systemu na terenie całego kraju zbierane są opakowania po środkach ochrony roślin toksycznych i bardzo toksycznych dla organizmów wodnych czy ludzi oraz po niebezpiecznych środkach, wykorzystywanych w rolnictwie.
Użytkownicy dzięki systemowi środków ochrony roślin bez ponoszenia kosztów mogą wypełnić swój obowiązek, wystarczy by czyste, wypłukane trzykrotnie opakowania przynieśli do punktu sprzedaży, w którym zakupili produkty. W roku 2013 w ramach Systemu zebrano od rolników 1700 t. opakowań po środkach ochrony roślin, w ostatnich dziesięciu latach to w sumie ok. 11 tys. ton. Aby przetransportować taką ilość odpadów wykorzystano 5500 ciężarowych samochodów oraz 600 tysięcy 500 litrowych worków.

Tagi: promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz