Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hartowanie ozimin rozpoczęte

0
Podziel się:

Po stosunkowo długiej ciepłej jesieni nadszedł chłodniejszy okres, z przygruntowymi nocnymi przymrozkami. Sprzyja to wolnemu hartowaniu się ozimin oraz...

Hartowanie ozimin rozpoczęte

Po stosunkowo długiej ciepłej jesieni nadszedł chłodniejszy okres, z przygruntowymi nocnymi przymrozkami. Sprzyja to wolnemu hartowaniu się ozimin oraz przygotowują rośliny do zimowego spoczynku.
Nadejście przygruntowych przymrozków to dobry pogodowy scenariusz dla ozimin. Ochłodzenie jakie występuje obecnie na terenie naszego kraju oraz stopniowy spadek temperatur, zwłaszcza z dniami słonecznymi oraz chłodniejszymi nocami sprzyja hartowaniu się ozimin.
Wegetacja spowolniła, rośliny łagodnie i stopniowo wchodzą w stan spoczynku. Zachodzą w nich biochemiczne korzystne zmiany, które pozwolą nabyć im mrozoodporność. Komórkowy sok się zagęszcza i zostaje powoli wyprowadzana z przestrzeni międzykomórkowej woda. W okresie tym głównie obserwować można w rzepaku proces przysiadania rośliny tzn. wciągania podliścieniowej łodygi pod ziemię. Przysiadanie spowodowane jest kurczeniem się korzenia.
W jakim stopniu przygotują się rośliny do nadchodzącej zimy zadecyduje dalszy przebieg pogody. Powiedzieć jednak można, że to dobry początek dla rzepaku. Przyhamowanie wegetacji szczególnie potrzebne było zwłaszcza tym bardziej wybujałym plantacjom, o które rolnicy martwić zaczęli się najbardziej.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)