Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Informacja o nadzwyczajnym wsparciu sektora owoców i warzyw w związku z rosyjskim embargiem

0
Podziel się:

Komisja Europejska ogłosiła 30 sierpnia 2014 r. pakiet stabilizujący rynek owoców i warzyw w związku z wprowadzonym przez Rosję embargiem. Wdrażany jest on...

Informacja o nadzwyczajnym wsparciu sektora owoców i warzyw w związku z rosyjskim embargiem
bEKDpiMl

Komisja Europejska ogłosiła 30 sierpnia 2014 r. pakiet stabilizujący rynek owoców i warzyw w związku z wprowadzonym przez Rosję embargiem. Wdrażany jest on przepisami rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 932/2014 z 29 sierpnia 2014 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw oraz zmieniającego rozporządzenie delegowane (UE) nr 913/2014.

Głównym instrumentem stabilizacji jest wycofanie określonych w powyższych przepisach produktów z rynku, za które będą przysługiwały producentom rekompensaty. Nadzwyczajne środki unijnego wsparcia będą przyznawane w odniesieniu do następujących produktów, niezależnie od sposobu ich uprawy:

- pomidory,

bEKDpiMn

- marchew,

- kapusty,

- słodka papryka,

- kalafiory i brokuły,

bEKDpiMt

- ogórki,

- pieczarki,

- jabłka,

- gruszki,

bEKDpiMu

- śliwki,

- owoce miękkie (maliny, porzeczki czarne, białe lub czerwone, żurawiny, borówki czarne i pozostałe owoce z rodzaju _ Vaccinium _),

- winogrona stołowe,

- kiwi.

bEKDpiMv

Produkty wycofane z rynku mogą być przeznaczone na:

- bezpłatną dystrybucję,

- spasanie,

- przetwórstwo na bioetanol przeznaczony na cele nieżywnościowe,

bEKDpiMw

- przetwórstwo na biogaz,

- zielone zbiory i niezbieranie.

Najwyższą stawkę płatności otrzymają producenci rolni przeznaczający owoce i warzywa na bezpłatną dystrybucję. Maksymalne kwoty wsparcia dla produktów objętych nadzwyczajnym wsparciem Unii Europejskiej (w zł/kg) podane są w poniższej tabeli.

Wymienione wyżej działania obejmują okres od dnia 18 sierpnia do dnia 30 listopada 2014 r. Uprawnionymi do otrzymania wsparcia są zarówno uznane organizacje producentów realizujące Program Operacyjny, jak i pozostali producenci. Rekompensaty przysługujące za przeprowadzone działanie będą wypłacane później.

Z uwagi na bardzo ograniczony budżet, jaki Komisja przewiduje na wsparcie producentów, który wynosi 125 mln EUR dla wszystkich państw członkowskich i możliwe szybsze, tj. przed dniem 30 listopada br. jego wyczerpanie, istotne jest jak najszybsze i rzetelne przekazywanie powiadomień dotyczących wybranego działania oraz ilości produktów i powierzchni nim objętych do właściwych oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego.

Stawki pomocy UE w zł/kg za przeprowadzenie operacji wycofania z rynku, "zielonych zbiorów" i "niezbierania" (przyjęto średni kurs 1 EUR = 4,1 PLN) (.pdf 150,31 kB)

Źródło: www.minrol.gov.pl

bEKDpiMO
KOMENTARZE
(0)