Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyróżnione
09.02.2017 12:41

Interwencja Polskiej Izby Mleka u polskich eurodeputowanych

Polska Izba Mleka interweniuje u 51 polskich eurodeputowanych w sprawie głosowania nad unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na lata...

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska Izba Mleka interweniuje u 51 polskich eurodeputowanych w sprawie głosowania nad unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na lata 2021-2030, które ma się odbyć 15 lutego br. W tym dokumencie jeden z punktów ma bardzo istotne znaczenie dla przemysłu mleczarskiego. Chodzi o sprawę dezagregacji. W raporcie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego jest to stwierdzenie.

Natomiast w dokumencie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE (ITRE) nie ma.

- Z punktu widzenia sektora mleczarskiego jest to niezwykle ważne, aby głosowanie przebiegło korzystnie dla naszej branży - mówi Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.

Jej zdaniem dezagregacja jest konieczna, aby odpowiednio ocenić podsektory
w kontekście ETS.

- W ten sposób można realistycznie oszacować ryzyko ucieczki emisji CO2 (carbon leakage). Zapobiegnie to olbrzymim kosztom, jakie w przeciwnym wypadku musiałby ponieść sektor mleczarski i nie tylko - dodaje Agnieszka Maliszewska.

W przypadku przemysłu mleczarskiego podsektorami, które dotyka rozporządzenie są głównie produkty sproszkowane: mleko w proszku odtłuszczone i pełne, serwatka w proszku, białka serwatkowe w proszku, kazeina i suszona laktoza. Określone wymagania energetyczne, a także fakt, że te produkty dominują w handlu światowymi produktami mlecznymi powodują, że mają one wysoką intensywność energetyczną i handlową. To powoduje, że potencjalnie mogą być włączone w obszar zagrożony ucieczką emisji CO2 (carbon leakage).

- Taka ocena całościowa sektora mleczarskiego może spowodować, że nie będzie żadnych szans na jej uznanie. To z kolei sprawi, że konkurowanie
z produktami krajów trzecich stanie się znacznie utrudnione - ocenia Dyrektor Biura PIM.

List ogólny do posłów Parlamentu Europejskiego wystosowało 11 organizacji, reprezentujących różne branże z całej Europy, w tym EDA, Europejskie Stowarzyszenie Mleczarskie. W działania na rzecz korzystnego rozstrzygnięcia głosowania dla branży mleczarskiej włączyła się również Polska Izba Mleka.

Opracowanie: Polska Izba Mleka

Tagi: wyróżnione, aktualności, informacje, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz