Producenci jabłek będą odpłatnie wycofywać jabłka z rynku

Producenci jabłek będą odpłatnie wycofywać jabłka z rynku

Fot. Fotolia

Rolnicy będą mogli wycofać jabłka z rynku w zamian za pieniądze. Tak przewiduje unijny mechanizm wsparcia przewidziany dla sadowników. To z uwagi na trudności rynkowe spowodowane rosyjskim embargiem. Stosowne wnioski do Agencji Rynku Rolnego będzie można składać od 30 września.

Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej jest zdania, że program będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Zauważa, że w tym sezonie ceny skupu owoców są niskie, a w dodatku nie zwiększają się znacznie możliwości eksportu. "Do Rosji trafiało przed embargiem 60 procent naszego eksportu. To spora luka do zagospodarowania. Większość udało się ulokować na Białorusi. Stawki oferowane przez tamtejszych kontrahentów są jednak niższe od oferowanych przez Rosjan" - zauważa Bożena Nosecka.

Wycofane jabłka docelowo mają trafiać do potrzebujących za pośrednictwem organizacji charytatywnych. Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki zapowiada, że w tym sezonie kontrola gospodarstw chcących wycofać jabłka będzie bardziej wnikliwa niż w poprzednich.

"Chcemy ograniczyć różne zarzuty, także od samych rolników. Mechanizm ma służyć wycofywaniu owoców do różnych instytucji. Tymczasem działo się w przeszłości tak, że jabłka wtórnie trafiały na rynek lub znajdowały się w niepowołanych rękach i były obiektem ponownego handlu" - uważa Jacek Bogucki.

Polscy sadownicy będą mogli wycofać około 88 tysięcy ton jabłek i gruszek. Mniejsze limity przeznaczono na wycofanie pomidorów, ogórków czy papryki.

Chciałbym, by moja firma była obecna w social media, ale

boję się kryzysowych sytuacji (np. reklamacje, skargi)
nie wiem nic na temat social media
obawiam się, że nie znajdę czasu na kontakty z klientami

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

rynek, embargo, jabłka
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Wacio
2016-09-27 12:10
Ciekawe ile razy jest opryskiwane to "jabłko" zanim trafi do sklepu? Osobiście kupuję tylko stare odmiany i to też bardzo rzadko.
jurej
2016-09-27 07:48
Chyba już dość tych dotacji , chcieli wolnego rynku, to mają. Dopłaty do ziemi, dwa dni pada - dopłaty bo wygniło, trzy dni słońce - dopłaty bo wyschło, nie płacą podatku dochodowego, krus , to pic na wodę, my im płacimy większą część, KIEDY SIĘ TO SKOŃCZY, KIEDY OBYWATELE TEGO KRAJU BĘDĄ JEDNAKOWO TRAKTOWANI?????????? KIEDY INNI NIE BĘDĄ OKRADANI???????????
Zuzia
2016-09-27 07:48
Czy polscy sadownicy sa tak prymitywni,że nie potrafią sami stworzyć przetwórni jabłek. Na całym świecie działają własne przetwórnie i ma sie to dobrze. Natomiast polskim sadownikom chyba nie o to chodz.
Pokaż wszystkie komentarze (6)