Notowania

jabłka
26.09.2016 17:40

Producenci jabłek będą odpłatnie wycofywać jabłka z rynku

Rolnicy będą mogli wycofać jabłka z rynku w zamian za pieniądze. Tak przewiduje unijny mechanizm wsparcia przewidziany dla sadowników. To z uwagi na trudności rynkowe spowodowane rosyjskim embargiem. Stosowne wnioski do Agencji Rynku Rolnego będzie można składać od 30 września.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej jest zdania, że program będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Zauważa, że w tym sezonie ceny skupu owoców są niskie, a w dodatku nie zwiększają się znacznie możliwości eksportu. "Do Rosji trafiało przed embargiem 60 procent naszego eksportu. To spora luka do zagospodarowania. Większość udało się ulokować na Białorusi. Stawki oferowane przez tamtejszych kontrahentów są jednak niższe od oferowanych przez Rosjan" - zauważa Bożena Nosecka.

Wycofane jabłka docelowo mają trafiać do potrzebujących za pośrednictwem organizacji charytatywnych. Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki zapowiada, że w tym sezonie kontrola gospodarstw chcących wycofać jabłka będzie bardziej wnikliwa niż w poprzednich.

"Chcemy ograniczyć różne zarzuty, także od samych rolników. Mechanizm ma służyć wycofywaniu owoców do różnych instytucji. Tymczasem działo się w przeszłości tak, że jabłka wtórnie trafiały na rynek lub znajdowały się w niepowołanych rękach i były obiektem ponownego handlu" - uważa Jacek Bogucki.

Polscy sadownicy będą mogli wycofać około 88 tysięcy ton jabłek i gruszek. Mniejsze limity przeznaczono na wycofanie pomidorów, ogórków czy papryki.

Tagi: jabłka, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-09-2016

jurejChyba już dość tych dotacji , chcieli wolnego rynku, to mają. Dopłaty do ziemi, dwa dni pada - dopłaty bo wygniło, trzy dni słońce - dopłaty bo … Czytaj całość

27-09-2016

ZuziaCzy polscy sadownicy sa tak prymitywni,że nie potrafią sami stworzyć przetwórni jabłek. Na całym świecie działają własne przetwórnie i ma sie to … Czytaj całość

27-09-2016

fuj...jakby ten milion ton do zatoki gdańskiej wsypać, to na wiosnę 2018 wino by było ze słonawym posmakiem i cena pewnie by wzrosła....

Rozwiń komentarze (6)