Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W tym roku mniejsze zbiory jabłek i gruszek. Winna pogoda

Tegoroczne zbiory jabłek mogą wynieść ok. 2,85 mln ton, czyli o ok. 30 proc. mniej niż w ubiegłym roku, a zbiory gruszek mogą być o 40 proc. niższe, w efekcie wyniosą 40 tys. ton - prognozuje prof. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BOGDAN SARWINSKI/EastNews)

Profesor Makosz, który jest autorytetem w dziedzinie sadownictwa, uważa, że jeśli do końca września będą korzystne warunki pogodowe do wzrostu jabłek, zbiory przekroczą 3 mln ton.

W ubiegłym roku zbiory jabłek były rekordowe. Według GUS produkcja z sadów oszacowana została na 3,604 mln ton, tj. na poziomie o 14,6 proc. wyższym od wysokich zbiorów w roku poprzednim.

*Drożyzna w sklepach. Za które owoce zapłacimy więcej? Zobacz wideo: *

Podobnie było w przypadku gruszek. Zbiory tych owoców uzyskane z sadów gruszowych wyniosły ok. 81,5 tys., czyli o 23,8 proc. więcej od produkcji z 2015 roku i zdecydowanie więcej w porównaniu do poprzednich lat.

Makosz zastrzega, że to pierwsza prognoza zbiorów jabłek i gruszek w 2017 roku, została ona opracowana na podstawie informacji uzyskanych od 52 producentów jabłek i gruszek oraz 10 ekspertów i doradców sadowniczych.

Zdaniem profesora, dokładne oszacowanie zbiorów jest trudne, gdyż duże jest zróżnicowanie strat - wywołanych wiosennymi przymrozkami - między poszczególnymi sadami.

Tagi: jabłka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-07-2017

JudymKompletna. Bzdura u mnie jabłka obrodzily ze pala dymi .

08-07-2017

PisTo wina tuska

08-07-2017

niuniopieprzyc to -sliwek jest do ch..a-jablka itak spryskuja i oliwia ze swinia nawet nie chce zrec

Rozwiń komentarze (6)