Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W tym roku mniejsze zbiory jabłek i gruszek. Winna pogoda

6
Podziel się

Tegoroczne zbiory jabłek mogą wynieść ok. 2,85 mln ton, czyli o ok. 30 proc. mniej niż w ubiegłym roku, a zbiory gruszek mogą być o 40 proc. niższe, w efekcie wyniosą 40 tys. ton - prognozuje prof. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

W tym roku mniejsze zbiory jabłek i gruszek. Winna pogoda
(BOGDAN SARWINSKI/EastNews)
bErVhhfp

Profesor Makosz, który jest autorytetem w dziedzinie sadownictwa, uważa, że jeśli do końca września będą korzystne warunki pogodowe do wzrostu jabłek, zbiory przekroczą 3 mln ton.

W ubiegłym roku zbiory jabłek były rekordowe. Według GUS produkcja z sadów oszacowana została na 3,604 mln ton, tj. na poziomie o 14,6 proc. wyższym od wysokich zbiorów w roku poprzednim.

Zobacz także: Drożyzna w sklepach. Za które owoce zapłacimy więcej? Zobacz wideo:
bErVhhfr

Podobnie było w przypadku gruszek. Zbiory tych owoców uzyskane z sadów gruszowych wyniosły ok. 81,5 tys., czyli o 23,8 proc. więcej od produkcji z 2015 roku i zdecydowanie więcej w porównaniu do poprzednich lat.

Makosz zastrzega, że to pierwsza prognoza zbiorów jabłek i gruszek w 2017 roku, została ona opracowana na podstawie informacji uzyskanych od 52 producentów jabłek i gruszek oraz 10 ekspertów i doradców sadowniczych.

Zdaniem profesora, dokładne oszacowanie zbiorów jest trudne, gdyż duże jest zróżnicowanie strat - wywołanych wiosennymi przymrozkami - między poszczególnymi sadami.

bErVhhfx
bErVhhfS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
jo44
4 lata temu
A ceny niskie jak zawsze mimo podaży niższej - oto wolny rynek... vide czarna porzeczka maks 1 zł za kg przy cenie produkcji 1,6...wszedzie złodzieje
Sadownik
4 lata temu
Tak odnośnie cen to mamy najtańsze jabłka w Europie. Nigdzie w UE nie ma tak tanich jabłek jak w Polsce
niunio
4 lata temu
pieprzyc to -sliwek jest do ch..a-jablka itak spryskuja i oliwia ze swinia nawet nie chce zrec
bErVhhfT
Jojo
4 lata temu
Były truskawki po 20 czereśnie po 28 a teraz kombinują żeby jabłka były to po 15pln. Żenada mamy najdroższe jabłka w Europie a im ciągle mało. To jest biznes w Polsce. Nakraść jak najwięcej, wyprowadzić ile się da oszukać pracowników i ogłosić upadłość. A potem pluć na Lidla i biedronka..
Pis
4 lata temu
To wina tuska